facebook satış takibi

Düğün Hazırlığına Nereden Başlamalıyım?

Düğün Hazırlıklarına Nereden Başlamalıyım?  Nasıl Hazırlanmalıyım?Çiftlerin en çok sorduğu sorulardan biride düğün yapacağız ama nereden başlasak bir türlü bilemiyoruz. Bunun bir yolu yordamı yok mu? Bize düğün hazırlıkları için bir pusula lazım.

İşte size düğününüzü hazırlarken izleyebileceğiniz bir pusula.

Nereden Başlamalıyım
Düğün yapmaya karar veren çiftlerin ilk karar vermesi gereken düğün tarihi olmalıdır ki düğün hazırlıklarını ona göre yapabilsinler. Düğün tarihi belirlendikten sonra sıra geldi nasıl bir düğün yapılacağına. Düğünün nasıl yapılacağı konusunda tabi ki bir bütçeye ihtiyaç var. Eğer düşük bir bütçeniz varsa o zaman saraylardan, beş yıldızlı otellerden uzak durmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Ya da bir tekne düğünü size göre olmayabilir. O zaman şimdi bütçe yapma zamanı.
Bütçe yaparken rakamları tahmini olarak yazıp, sizin ne kadar ödeyebileceğinizi yazarsanız çıkan sonuca göre karar almanız daha kolaylaşacaktır. Örneğin otel düğününde yemek menüsünü ortalama 100 TL – 250 TL arası düşünebilirsiniz.  Tahmini bütçe oluştururken davete gelek kişi sayısını da tahmin etmeniz gerekmektedir. Yazının ilerleyen kısmında kişi sayısını nasıl hesaplayacağınızı belirteceğim.
Çıkarılan düğün bütçesi genellikle çiftlerin çıkarttığı bütçenin %20 ile %25 oranında daha fazla çıkar. Siz aşağıdaki listeye göre kendinize bir bütçe çıkartmayı deneyebiirsiniz ama unutmayın ki bu bütçe ön bütçe olup rakamlar tam tutmaya bilir.TAHMİNİ DÜĞÜN BÜTÇESİ
Nikâh Evrakları TL
Nikâh Memuru Ödemesi TL
Gelin Arabası Kirası TL
Gelin Arabası Süslemesi TL
Düğün Mekânının Tutulması ve Yemek TL
Gelin Çiçeği TL
Düğün Mekânının Süslenmesi TL
Düğün Organizatörüne ödenecek ücretler TL
Düğün Orkestrası ve Karşılama Müzik TL
Eğer Menüye dahil değilse Düğün Pastası TL
Kamera Fotoğraf Ödemeleri TL
Dış Çekim ve Albüm Giderleri TL
Gelinlik TL
Damatlık TL
Kuaförlük Hizmetleri TL
Davetiye ve Davetiye Dağıtım Giderleri TL
Nikâh Şekeri TL
Dans Eğitimi Giderleri TL
Kına Gecesi Organizasyon Giderleri TL
Gelin Hamamı Giderleri TL
Kına Gecesi Elbisesi TL
Balayı Tatil Masrafı TL
Damadın Bekarlığa Veda Partisi Eğlencesi TL
After Parti Giderleri TL
Bahşişler TL
TOPLAM TL

Düğün bütçemizde çıktığına göre artık diğer işlemlere geçebiliriz. Burada karar verirken aileler ile birlikte karar verilmesinde fayda bulunmaktadır. Bunun sebebine gelince kişi sayısı ve diğer bir çok sebep sayabiliriz. En önemlisi ise aşağıdakiler olabilir.
·         Ailelerin nasıl bir düğün istediği.
·         Çiftin nasıl bir düğün hayal ettiği.
·         Davetlilerin hangi tür düğün organizasyonuna uygun olup olmadığı.
·         Ne tür bir menü veya yemek sunum şeklinin tercih edileceği.
·         Düğün tarihine göre düğünün konseptinin ne olacağı
·         Ve benzerleri

Çiftler baş başa verip öncelikle hayallerindeki düğünün nasıl olması gerektiğini kararlaştırırken bir yandan da bu hayale ailelerinin ortak olup olamayacağını da tartışmalılar. Şöyle ki; çiftler kumsalda sabaha kadar süren sade ama çılgın bir düğün hayal ederken ebeveynler salonda devasa şamdanlar arasında bir düğün hayal edebilmektedir. Bu yüzden çiftin hayalinin yanında ailelerinde hayalleri dikkate alınmalı ve ortak bir noktada buluşulmalıdır. Bazı çiftler sadece nikah isterken bazı aileler 800 – 1000 kişilik düğün organizasyonu isteyebiliyor. Bazı çiftler Paris’te evlenmek isterken bazı aileler memlekette düğün yapmayı önerebiliyor. 

Düğün tarihi de düğün çeşidinin seçimi için çok önemlidir. Nisan, Mayıs, Eylül, Ekim ayları Kır düğünü yapmak için çok uygun aylar olmayabilir. Düğününüzün tarihi Ekim ise siz ille de kır düğünü yapmak istiyorsanız o zaman biraz sıkıntı yaşamaya ve kesenin ağzını açmaya hazır olunuz. O mevsimde her ne kadar güneş yüzünü gösterse de akşam saatlerinde hava serinler ve davetlileriniz üşüyebilir. Ayrıca sonbahar mevsimine girildiğinden, hatta neredeyse ortasına geldiğimizden dolayı yağmur ihtimalini de göz ardı etmemek gerekir. Peki diyeceksiniz ki neden kesenin ağzını açmak gerekli? Hemen cevap vereyim. Temmuz ve Ağustosa ayına göre Ekim ayında kır düğünü yapmak daha hesaplı. Tabi ki hesaplı olur. Çünkü o mevsimde kır düğünü yapmak isteyen o kadar az insan var ki. Büyük risk. Diyelim ki sonbaharda kır düğünü yaptınız, tarih yaklaşınca yağmur ihtimaline karşı çadır kurmanız gerekecek, bir dünya para, çadırın içinin kumaş kaplamasını yaptırmanız gerekecek bir dünya para, çadıra iklimlendirme yapmanız gerekecek bir dünya para bu üç dünya parayı toplayınca siz karar verin ne kadar olacağına. Eğer düğününüz Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında değilse gelin siz bu kır düğünü sevdasından vaz geçin ve salon düğünü yapın. Ya da isterseniz bekleyin kışın kar düğünü yapın. Düğün davetinin oturma düzenine göre mi yoksa kokteyl düzeni mi olacağı da çok önemli. Karar verirken bunu da dikkate almanızı öneririm.  Davetli kişi sayınıza ve bütçenize göre düğünü nasıl yapacağınızı karar verebilirsiniz. Kokteyller çok şık olur yemek davetleri daha da şık olur. Karar sizin.Şimdi düğünün nasıl bir düğün olacağına karar verdik. Seçenekleri bir daha gözden geçirelim. Çok seçenek olduğundan dolayı karar vermek biraz zor.

·         Kır Düğünü
o   Boş bir kır alanı
o   Kır Restoranı
·         Bahçe Düğünü
o   Yazlığın Bahçesi
o   Çiftliğin Bahçesi
o   Kiralanan bir evin bahçesi
o   Restoran Bahçesi
·         Salon Düğünü
o   Otel Salonu
o   Restoran Salonu
o   Düğün Salonu
o   Konferans Salonu
·         Havuz Başı Düğünü
o   Otel Havuz Başı
o   Sitenin Sosyal Tesisinin Havuz Başı
o   Yazlığın Havuz Başı
o   Bir mekânın havuz başı
·         Kumsal Düğünü
o   Bir restoranın kumsalının kullanılması
o   Yazlığın kumsalında bir düğün
o   Otelin kumsalında bir düğün
·         Tekne Düğünü
·         Yurtdışı Düğünü
·         Kar Düğünü

o   Otel destekli kar düğünü
o   Boş bir mekânda kar düğünüDüğünün nasıl bir düğün olacağına karar verdiğimize göre artık düğün mekânını seçmek için kolları sıvamamız gerekiyor. Örneğin havuz başı düğünü yapacaksak ve bunu otel havuzu olarak kararlaştırmışsak aşağıdaki kriterlere uyan oteli tutmaya karar verebiliriz.  İlk önce yeri tutma sebebimiz besbelli ortada. Tabi ki tarih sıkıntısından dolayı.  Yer bulamama durumu ile karşılaşmamak için ilk önce yeri kesinleştirip sözleşme yapmamız gerekir. Nerede kalmıştık mekanın bize uygun olup olmadığına bakıyorduk. Örneğimiz bir otelin havuz başı düğünü.  
·         Otel bizim bütçemiz için uygun mu?
·         Davetlilerin kolay ulaşabileceği lokasyonda mı?
·         Menüsü bize ve davetli profilimize uygun mu?
·         Otelin havuzu düğün yapmaya uygun mu?
·         Otelin havuzu bizim sayımızı kaldırmaya uygun mu?
·         Otel’in otoparkı davetlileri kaldırabilecek büyüklükte mi?
·         Ve bunun gibi detaylar.
 
Nikah Tarihinin Alınması
Yeri de tuttuğumuza göre sıra geldi nikâh işlemleri için tarih almaya. Nikah tarihi almak için ise nikah evraklarını tamamlamak gerekiyor. Eğer otelde nikah kıyacaksak ona göre nikah memurunu otele götüreceğimiz için çalışmalarımızı ona göre yapmalıyız. Nikah tarihi başka bir gün olacaksa nikah tarihini de erkenden almakta çok fayda var.


 
Gelinlik ve Damatlık Seçimi
Düğün tarihimiz belirlendi, nikah tarihimizde belirlendi artık düğün ile ilgili çalışmalara başlayabiliriz. Hiç zaman kaybetmeden gelinlik seçmemiz gerekiyor. Gelinlik seçerken oldukça fazla zaman harcayacağımızdan dolayı zamanın kıymetini bilip ilk araştırmalarımızı internetten yapabiliriz, bu ilk araştırmaların ardından gelin dergileri bizim imdadımıza yetişecektir, bu dergileri de biraz taradıktan sonra artık gelinlik için oldukça fazla fikre sahibiz, belirlemiş olduğumuz markaları ziyaret edip birebir görüşme zamanı geldi demektir. Burada küçük bir dip not vermek istiyorum. “Biraz gırtlağımızı sıkıp düğüne kadar fazlalıklarımızdan kurtulup bir ömür boyu o gelinlikli resmimize bakacağımızı unutmayalım.” Gelinliğimizi seçerken damat beyde yavaş yavaş damatlıkları inceleyebilir. Gelinliğe göre damatlık çok daha kolay seçildiğinden ama arada unutmadan son dakikaya da kalmadan onu da halletmek gerekir.
 
Davetli Listesinin Çıkartılması
Davete gelecek davetlilerin listesinin çıkartılması gerekmektedir. Davetlilerin listesi çıkartılırken gruplayarak çıkartmakta fayda vardır. Kişileri excelde yazarak soyadı listesine göre sıralayabilirsiniz. Grupları ise  aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz.
·         Damat Tarafının Akrabaları
o   Yakın Akrabalar
o   Uzak akrabalar
o   Eş Dost.
o   İş Çevresi
·         Gelin Tarafının Akrabaları
o   Yakın Akrabalar
o   Uzak akrabalar
o   Eş Dost.
o   İş Çevresi
·         Damadın Arkadaşları
o   Damadın Okul Arkadaşları
o   Damadın İş Arkadaşları
o   Damadın Çocukluk Arkadaşları
o   Damadın Askerlik Arkadaşları
o   Damadın Yazlık Arkadaşları
o   Damadın Diğer Arkadaşları
·         Gelinin Arkadaşları
o   Gelinin Okul Arkadaşları
o   Gelinin İş Arkadaşları
o   Gelinin Çocukluk Arkadaşları
o   Gelinin Yazlık Arkadaşları
o   Gelinin Diğer Arkadaşları
·         Damat Tarafının Komşuları
o   Eski Mahalle Komşuları
o   Yeni Mahalle Komşuları
o   Yazlık Komşuları
·         Gelin Tarafının Komşuları
o   Eski Mahalle Komşuları
o   Yeni Mahalle Komşuları
o   Yazlık Komşuları
 


Düğün organizasyonu için davetlilerin listesi çıkartıldıktan sonra kişi sayısına göre biraz fazlası davetiye basımına başlanabilir.  Düğün yaparken yoğunluğu akraba, eş, dost ve arkadaşa vermek gerekir. İş çevresine biraz daha az yoğunluk vermek gereklidir. İş çevresi nezaketen davetiyeyi alır fakat telgraf, çiçek, çelenk gibi unsurlar ile dönüş yapar ve salon boş kalabilir. Davetiye sonunda lcv yapacağınızdan bu tür sorunlar ile karşılaşmamanızı umarım.
 
Düğün için Dans Eğitimi
Hepimiz sizden düğün günü güzel bir dans bekliyoruz. Dans etmeyi bilmeyen yoktur ama güzel dans etmek ancak kısa bir eğitim ile olur. Dans eğitimini şimdiden araştırsanız iyi olacak. İlk dans çok önemli.
 
Organizasyon
Düğün tarihi çok yaklaşmadan organizasyon firması ile görüşüp organizasyonu, süslemeyi halletmelisiniz.  Organizasyon firması sizin en büyük destekçiniz olacaktır. Organizasyon firması aşağıdaki destekleri size sunacaktır. Siz ne isterseniz hepsini yapacaktır. Bol bol isteyin. Bol bol isteyin ki size az iş kalsın. J
·         Mekânın Süslenmesi
·         Masa Sandalye Temini
·         Masa Dekorasyonu
·         Mekânın ışıklandırılması
·         Sahne, Ses ve Işık Sistemlerinin kurulması
·         Orkestranın ayarlanması
·         Davetiyenin Bastırılması
·         Davetiyelerin üzerinin yazılması.
·         Havai Fişek, Volkan Gösterilerinin Hazırlanması
·         Davetlilerin Yerleştirilmesi
·         Lcv Hizmeti
·         Organizasyonun Yürütülmesi
·         Organizasyon Danışmanlığı
·         Fotoğraf Kamera işleri
·         Nikâh Şekeri ve Hediyeliklerin Hazırlanması
·         Çiçek Süslemeleri
·         Dış mekân hazırlıkları
·         Dans dersinin ayarlanması
·         Vale ve diğer hizmetler
·         Ve benzerleri

Hani demiştim ya organizasyon firması sizin en büyük destekçinizdir bunu kendisine hissettirin ve sizde destek almaktan çekinmeyin. Düğün ile ilgili soruları sorup bilgi alabileceğiniz akışını takip ettireceğiniz kişi Organizasyon Firmasının size tahsis ettiği organizatördür. Organizasyon firmasını doğru seçin ve birlikte düğünü organize etmeye başlayın. Keyifli olacaktır.Davetiye
Zaman hızlı geçiyor davetiye seçmeye başlamak gerekir. Davetiye için ister bir davetiyeciye isterseniz organizasyon firmasına başvurabilirsiniz. Davetiye katılımcı sayısına göre bastırılmalı ve kesinlikle davetiye dağıtımına çok önem verilmeli. Davetiye dağıtım tarihi düğünden 15 – 20 gün önce olmalıdır. Ne çok erken ne de çok geç. Çok erken dağıtılan davetiyeler unutulur, bir kenara atılır. Geç dağıtılan davetiyelerde ise o gün için başka bir program yapılmış olabilir. Davetiye dağıtımı, bire bir bizzat dağıtılarak yapılması çok şık olur. Tüm davetiyelerin üzerine güzel bir yazı ile kişinin adı soyadı ve gerekenler yazılır. İsimsiz davetiye dağıtmak çok ayıptır. Nezaket kuralları dışıdır. Davetiyenin üzerine davete gelecek kişinin adının veya soyadının yanlış yazılması yada bey, bayan diye yazılması şık olmaz. Çok kaba kalır. Davetiyeyi toplu olarak birine verip dağıtmasını istemek de yanlıştır. Özellikle önemli misafirleriniz için bizzat çiftin gidip davetiyeyi bırakması o kişiye verdiğiniz önemi gösterir. Ben 1000 kişilik bir düğüne 150 kişi geldiğine şahit olmuş birisi olarak gelin ve damadın davetiyeyi facebook aracılığı ile davetlilere gönderdiğini öğrendim. Davetiyeleri toplu dağıttıklarını gördüm. Siz bu hataya düşmeyin. Düğününüz kalabalık olsun ki keyifli geçsin. İsterseniz bu yazdıklarımı birde başlık başlık tekrar yazayım aklınıza iyi girsin.
·         Davetiyeler bizzat tek tek dağıtılacak.
·         Davetiye üzerine davetlinin ismi ve soy ismi doğru yazılacak.
·         Davetiye üzerine yazılan yazı şık olacak, imkan varsa Hattata yazdırılacak.
·         Sadece sosyal medya veya mesaj, mail, watsup ile davetli çağırılmayacak. Bu mecralar destekleyici olarak kullanılacak. Davetiyesi gitmiş kişilere hatırlatma babında gönderilecek.
Davetiye dağıtırken önceden tatile çıkacakların davetiyeleri daha erken verilebilir. Bu da küçük bir dip not olarak bir kenarda dursun.
 
Nikâh Şekeri
Nikâh şekeri için hazırlıklara başlanmalı hangi tür nikah şekeri seçilecekse o şekerin siparişi verilmeli ve hazırlatılmalıdır. Bu işlemi nikâh şekercilerin yapabileceği gibi organizasyon firması da üstlenebilmektedir. Nikâh şekerinin çok erken yapılmasının sakıncaları vardır. İçine konulan kokuların kokusu gidebilir, şekerler bayatlayabilir vb. şeyler. İşte bu yüzden nikah şekeri siparişlerini çok erken vermemek gerekir. Davetten 15 – 20 gün önce vermek yeterli olacaktır.
 
Kına Gecesi
Kına gecesi organizasyonunu düğünden bir gün önce değil iki, ya da üç gün önceye almanız çok önemli. Kına gecesi yorucu bir gecedir düğünden bir gün önce olursa ertesi gün düğün için erken kalkıp hazırlık yapmak ve düğüne hazırlanmak çok zor olmaktadır. Unutmayın yorgun bir yüze daha çok makyaj gerekir hatta çok yorgun bir yüz makyajla bile değiştirilemez. Siz en iyisi dinlenmiş olarak düğüne gidin. İşte bunun için bir gün öncesi kına gecesi yapmayın.
 
Düğünden Önceki Gün
Düğünden önceki gün hiç telaşeye kapılmadan kendinize vakit ayırmaya gayret edin. Bol bol dinlenip hayaller kurun. Unutmayın ki yarın düğününüz olacak ve siz yeni bir hayata başlayacaksınız. Evlilik bir dönüm noktasıdır.  Artık evli biri olacak ve sorumluluklarınız artacak. Güzel mutlu bir düğün günü geçirmeniz için önceki günü sakin ve dinlenerek geçirmeniz gerekmektedir. Artık küçük problemler sizi üzmemeli büyük problemler bile üzmemeli hatta dünya yıkılsa umurunuzda bile olmamalı. Bu iki gün çok önemli. Haberleri izlemeyin, gazete okumayın. Müzik dinleyin, arkadaşlarınızla, ailenizle sohbet edin. Erkenden uyuyun ve erken kalkın. Yüzünüzün gözünüzün şişmesine izin vermeyin.


 
Gelin Arabası
Gelin arabanızı en az bir hafta öncesinden ayarlamanız gerekmektedir. Eğer araç özel bir araç olacaksa ( limuzin, nostaljik araçlar ve bunun gibi kiralık araçlar)  o zaman 2 – 3 ay öncesinden aracı ayırtıp kaparosunu vermeniz gerekmektedir. Aracın süslenmesi ise aynı gün sabah erken saatte yapılmalıdır. Ama önceden randevunuzu almayı unutmayın.  
 


Kuaför
Kuaförlerde bazen çok dolu olabiliyor. Siz gelinler bunu daha iyi biliyorsunuz. Ama kuaförde provasız gelin başı yaptırmaya kalkmayın. Randevunuzu erkenden alın. Bir iki ay öncesinden alın. Uğradıkça aralarda da hatırlatın.  Damat tıraşı gelin başına göre daha kolay. Damatlar aman dikkat. Damat tıraşı çok önemli, gerek yok bir gün öncesinden olurum daha iyi, gibi bir hataya düşmeyin. Aynı gün damat tıraşını olun ve her zaman gittiğiniz kuaföre gidin. Sürprizle karşılaşmayın. Façalı damat olmayın. J
 
Düğün Günü
İşte beklenen gün geldi. Bu güne gelene kadar ne badireler atlattık. Düğün günü en güzel gündür. Belki de hayatınızda bir kez yaşayacağınız gündür. Damat olsun Gelin olsun bu özel günü unutmamak için güzel geçirmeli. Acele etmeden keyfini çıkararak düğününüzü doya doya yaşayın. Hiçbir problem sizi üzemez. Hiç kimse sizi üzemez. Bu sizin en en en güzel gününüz.
 
Düğün Konvoyu
Düğün konvoyuna dikkat. Gelin arabasını kullanacak kişi sakin, olgun ve iyi bir şoför olmalı. Deli gibi giden bir gelin arabasındaki tepe taklak olmuş gelin ile damadın daha düğüne gelmeden başının dönmesini kimse istemez. Konvoy kopmaması ve dağılmaması için çok ağır gidilmeli. Konvoydaki herkes arkasındakini kollamalı ki konvoy hem şık hem de sorunsuz olsun. Gelin arabasının önünü kesen tinerci ve sokak çocukları ile münakaşa edilmemeli, gelin arabasına eskortluk eden araçtan destek alınmalı ve hatta dağıtılacak zarflar o araçtan dağıtılmalı. Dağıtılan zarflar asla yan cebe konmamalı çünkü tecrübeli çocuklar bir anda tüm zarfları alıp kaçabilmektedir. Kimseye çarpmadan, kavga etmeden sakin bir konvoy olarak yola gidilmeli. Yolda dağıtılacak paralara acınmamalı ve bol bol dağıtılmalı.
Genellikle adettir konvoydaki araçlara havlu bağlanır yada birer fiyonk ile konvoy aracı olduğu belirlenir. Bu detayları unutmamakta fayda var.

Son Söz 
Düğün için birçok işlemi hallettiniz. Artık gönlünüzce güzel bir düğün geçirmenizi dilerim. Son birkaç noktayı daha gözden geçirmenizi istiyorum. Aşağıdakileri dikkatlice okuyunuz.  
·         Tüm bu yaptığınız işlemleri sürekli kontrol altında tutun ve not alın.
·         Seçtiğiniz firmaları doğru seçmek için işyerlerine gidip ziyaret edin. Varsa referanslarını inceleyin.
·         Stresten uzak durun. Unutmayın ki bu yaşadıklarınızı tüm çiftler yaşıyor.
·         Önemli olan davet hazırlıklarını keyif alarak yapmaktır. Keyif almayı unutmayın.   
·         Düğün ve Davet hazırlıklarını bir görev olarak görmeyin. Tüm yaptıklarınızı kendiniz ve partneriniz için yaptığınızı da unutmayın.
·         Davetiyeleri güzel dağıtın.

Sizi bu güzel günde kimse üzmesin.. Üzmesine izin vermeyin. 
 
En güzel düğün sizinki olması dileklerimle. Mutluluklar….

Düğün hazırlığı çok önemli bir hazırlıktır. Lütfen dikkatli ve titiz hazırlanın. 
 
Gültekin Tepe
Organizasyon Firmaları Derneği Başkanı
 
 
Eğer yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşmak için aşağıdaki linkten paylaşabilirsiniz.
İzin alınmaksızın ya da kaynak gösterilmeksizin alıntı yapılamaz.