facebook satış takibi

Kır düğünü mü yapmalıyım Salon Düğünü Mü?

Yazın düğün yapsanız hangisini yaparsınız?


Kır düğünü mü? Salon düğünü mü? Hangi düğün şeklini seçmeliyim?
Kır Düğünü mü yapmalıyım?
Salon düğünü mü yapmalıyım?
Arasındaki fark nedir?
Hangisi daha güzel olur?
Yoksa ikisinide mi yapayım?
Kır düğünü deneyimleri nelerdir?
Salon düğünü deneyimleri nelerdir?
Salon düğününde veya kır düğününde neler ile karşılaşırım?

İşte bu soruların cevabını aşağıdaki yazıda bulacaksınız….
 
Müşterilerimizden ve çevremizden sürekli duyduğumuz bu soruyu biraz irdelemek istedik. Acaba kır düğünü mü yapsak yoksa salon düğünü mü? Bu yaz gününde hangisi daha uygun olur.
 

Düğün yapacaksınız ama bir türlü karar veremiyorsunuz. Acaba hangi düğün çeşidini seçsem. İşte size karar verebilmeniz için birkaç karşılaştırma. 


Kır düğünü açık alanda yapıldığından daha ferahtır özellikle yaz aylarında kimse kapalı alana girmek  istemez. 

Salon düğünü kır düğününe göre daha derli toplu ve daha düzenlidir. Kır düğünleri ise kır alanına dağılmış biraz daha dağınık sistem düğünlerdir. 

Salon düğününde zemin düz, engebesizdir davetliler rahatlıkla ince topuklu ayakkabılar giyebilirler. Kır düğününde ise sivri topuklu ayakkabılar sorun olabilmektedir. 

Kır düğününde davetliler gönüllerince sigara içebilirler. Hiç yerinden kalkmadan içkisini yudumlarken sigarasını içebilirler. Salon düğünlerinde sigara yasağından dolayı sigara içen davetliler dışarı ile salon arasında mekik dokurlar ve düğünden keyif alamazlar. 

Salon düğünlerinde sigara içmek için dışarı çıkan tiryakiler salonda hem çirkin bir görüntüye sebep olur hem de bazı masaların, sandalyelerin boş olması ile sanki düğüne az kişi gelmiş imajı verir. Hatta bazen gelin ve damadın bile sigara içme alanına gittiği gözlemlenmiştir. Böyle durumlarda hem içerde hem de dışarda sanki iki düğün varmış imajı çıkar. Ama kır düğünlerinde herkes oturduğu yerde keyfine bakar. Grup dağılmaz, ayakta dolaşanlar görünmez. 

Salon düğünlerinde yaz yağmuru değil yaz karı bile yağsa davetliler etkilenmez eğlenmeye devam eder, düğün tüm hızıyla akıp gider. Kır düğününde bir damla yağmur yağsa sanki arkasından atom bombası patlayacakmış gibi hiç davetli kalmaz. Gençler hariç. Yağmurla birlikte tüm yemekler yağmur suyu girer, tüm süsleme mahvolur müzisyenler güvenlik gereği müziği keser, davetliler ıslanır, makyajlar akar herkes bir yerlere kaçışır. 

Salon düğünlerinde davet düğün salonları şehrin içindedir kır düğünlerinde ise düğün alanı şehrin dışındadır. 

Beş yıldızlı otellerin salonlarındaki salon düğünleri Kır düğününlerine göre daha pahalıdır. Ama bazen kır düğünleri daha pahalıya çıkabilir. 

Salon düğününde gönlünüzce, doyasıya binlerce çeşit mum kullanabilirsiniz hiçbiri sönmez fakat kır düğününde tüm bu mumların sönmemesi için farklı boylarda cam objelere ihtiyaç vardır. 

Salon düğününde anlaştığınız fiyat üzerinden ekstra bir fiyat ödemezsiniz fakat kır düğünlerinde ekstra şemsiye, çadır, ısıtıcıya ihtiyaç duyarsanız anlaştığınız fiyat artacaktır. 

Salon düğününde doyasıya volkan, şelale, maytap, ateşli gösteri ve benzerleri ile havai fişek gösterisi kullanamazsınız fakat kır düğünlerinde tüm bu şovları kullanabilirsiniz. 

Salon düğünlerinde yemekler beş yıldız kalitesinde olur. Temizlik ile lezzet konusunda tartışılmasına nadiren rastlanır. Kır düğünlerinde yemekler soğuk olabilir ya da beş yıldızlı otel mutfağı gibi olmayabilir. 

Salon düğünlerinde yerler halıdır ve düzenli temizlikleri yapılmaktadır. Kır düğünlerinde ise yer çimdir ve bu çim tüm yaz boyunca aynı tazelikte olmayabilir. 

Salon düğünlerinde kullanılan ürünler kapalı alan ürünleri olduğu için daha bakımlıdır. Kır düğünlerinde kullanılan ürünler dış mekân ürünü olduğu için salon düğünü ürünlerine göre biraz daha yıpranmış olabilir. 

Salon düğünlerinde davetli araçları kapalı otoparkta çok güvendedir. Kır alanlarında bazen davetli araçları için park yeri ve güvenlik sorunu olabilir. 

Salon düğünlerinde davetlilerin fotoğraf ücretleri beş yıldız fiyatındadır, kır düğünü alanlarında ise bu fiyat biraz daha düşük olabilir. 

Salon düğünlerinde davetliler için otopark kır alanlarına göre pahalı olabilir. 

Salon düğünlerinde iklimlendirme olduğundan dolayı yazın o sıcağında bile serin serin oturabilirsiniz fakat kır düğünlerinde iklimlendirme imkanı olmadığı için eğer hava çok sıcaksa biraz terleyeceksiniz demektir.

Kır düğünü alanlarında gelin ve damada verilen odalar salon düğünü otel odalarına göre çok lüks olmayabilir. 

Otel kapalı salon düğünlerinde çift için balayı gecesi ücretsiz hediye edilebilir kır alanlarında bu imkan bazen olmayabilir.

Otel salon düğünleri uzaktan gelen davetliler için otelde uygun fiyatlı konaklama ayarlayabilir bu imkan kır düğünü salonları için geçerli olmayabilir. 

Beş yıldız otel salon düğünlerinde tuvaletler yeterli ve çok hijyendir, kır düğünlerinde bazen bu hijyen bulunamazken, tuvaletlerde yetersiz kalabilir. 

Salon düğünlerinde 12:00 de müzik durur ve düğün mecburen biter. Kır düğünlerinde alan şehirden uzaktaysa bu süre uzayabilir. 

Bazı kır alanlarında elektrik kesildiğinde düğünde biter otel salon düğünlerinde jeneratör vardır. 

Kır düğünleri kapalı salonlara göre davetli çocukları için daha tehlikelidir. Geniş açık alanlarda çocuklara sahip çıkmak oldukça zor olabilir. 

Davetlilerin çocukları salon düğünündense kır düğünlerine bayılırlar. 

Salon düğünleri gündüz çok sıkıcı olabilir fakat kır düğünleri gece ayrı güzeldir gündüz ayrı güzel

Kır düğünü alanlarına göre salon düğün alanlarının ışıklandırması konseptte göre ayarlanabilir ve daha güçlüdür.

Sünnet düğünleri içinde kır düğünü daha çok tercih sebebidir kapalı salonda koşturamayan çocuklar kır düğününde doyasıya yaramazlık yaparlar. 

Piknik alanları da kır düğünü alanı olarak kullanılabildiğinden dolayı geniş alana sahiptirler. Bu geniş alanlara birçok şey sığdırmak bazen avantaj bazen de boşlukları doldurmak açısından dezavantaj olabilmektedir. 

Beş yıldızlı otel Salonlarının girişleri ve otel çevresi şehir merkezinde bulunduğundan dolayı dizayn ve şıklık açısından kır düğünü mekanlarına göre nezih ve alıcı bir görüntüye sahiptir. 

Havanın sisli veya soğuk olması salon düğünlerini hiç etkilemez ama yağmur yağmasa bile soğuk hava kır düğünlerindeki davetlileri üşütebilir. 

Kır düğünleri piknik alanına yakınsa davetliler hafta sonu piknikten dönen mangal uzmanlarıyla yolda ya da alan çevresinde karşılaşma ihtimali olmaktadır. 
 
Kır düğününü gündüz yapıyorsanız kır alanına yakın bir yerdeki mangal kokuları sizi ve davetlilerinizi rahatsız edebilir, kapalı salonlarda kimse sizi rahatsız edemez.
 
Kır düğününü kadınlar salon düğününü ise erkekler sever.

Bu yazdıklarım genellemedir. Kır düğünlerini yada salon düğünlerini hedef alacak, taraf tutan bir yazı değildir. Tesisten tesise değişkenlik gösterebilir. Yeni evlenecek çiftlere seçim yapmalarında kolaylık olması açısından tarafımca hazırlanmıştır. 

Kır düğünlerinde çekilen resimler ile salon düğünlerinde çekilen resimler arasında tabi ki manzara farklılıkları vardır. Kır düğünü yapılacak mekanların bazılarında güneşin batışını bile izleyebilirken salon düğünlerinde bu zevke erişemezsiniz.
 
Yaz aylarında kır düğünleri çok popülerdir. Salon düğünleri biraz daha az popülerdir.
 
Kır düğünü kır düğünüdür. Salon düğünü salon düğünüdür.

En güzel düğünün sizinki olması dileklerimle. 
 

Gültekin Tepe 
Organizasyon Firmaları Derneği Başkanı

Kaynak gösterilmeksizin alıntı yapılamaz, kopyalanamaz.

Kiralık Düğün Organizasyon Ürünleri ve Fiyatları  


 Yazıyı beğendiyseniz lütfen sosyal ağlardan birinde paylaşınız…