facebook satış takibi

Milenyum Düğünleri Düğün Çeşitleri Düğün Organizasyonu


Yıl 2020 milenyum kuşağı (Z Kuşağı) olarak adlandırılan 2000 yılı ve sonrası doğanlar artık evlenmeye başladı. Yani milenyum düğünleri önümüzdeki yıllara damgasını vuracak. Nerede o altın varaklı beş kollu, sekiz kollu şamdanlar, nerede o 800-1000 kişilik düğünler, nerede o abartılı kocaman desenli suplalar, nerede o milyonlar ödenen gelinlikler, nerede o şaşalı düğünler? Her geçen gün azalmaya başladı çünkü milenyum düğünleri başlıyor.

Daha rahat, daha geniş, daha ne istediğini bilen, özgür, teknoloji uzmanı, dijital milenyum gençliği başka şeyler istiyor. E-davetiyeler, after partiler, konsept düğünler, smart ve butik davetler.Abartısız, doğaya dönen düğünlere son birkaç yıldır başladık. Son on yıldır popüler olan kır düğünleri yerini rustic düğünlere, kumsal düğünlerine ve daha doğal ve organik ürünlerden hazırlanmış davetlere, düğünlere bıraktı. Saman balyalarından nikah düzeni, ahşap fıçılardan kokteyl masası makromelerden nikah arkası, otlardan masa dekorasyonu ahşap kütüklerden kapı takları, salıncaklar moda olmaya başladı. Milenyum gençleri doğayı korumak ve doğa dostu ürünlerden hazırlanmış sade düğünlerden hoşlanıyor.  Bu son beş, on yıl böyle devam edecektir.

Kozmopolit büyük şehirlerde geçim sıkıntısı, trafik, iş yoğunluğu, sosyal yaşam bir araya gelince aileler gittikçe küçülmeye ve akrabalıklar kopmaya başladı. Bundan çok değil yirmi yıl öncesi milenyum bebekleri henüz doğmamışken en az her ay bir kez teyzesini, halasını, dayısını, amcasını ziyaret eden veya telefon ile arayan yeğenler artık neredeyse anne babasını, ziyaret etmeyi bırakın aramaya bile vakit bulamıyorlar. Durum böyle olunca da düğünler azalmaya katılımcı sayıları gittikçe küçülmeye başladı. Kuzenler birbirini sadece sosyal medyada tanır oldu. Tabii ki bunun daha başka sebepleri de var. Erken yaşta evlilikler neredeyse tarihe karışıyor gençler 25-35 den önce evlenmek istemiyor. Sosyalleşmeyi yüz yüze değil de sosyal medyada seven Milenyum gençlerinin bazıları yurtdışında evlenmek istiyor, bazıları ise düğün organizasyonu için para harcamak istemiyor bir diğer genç grubu ise evlenmek istemiyor birlikte yaşamak istiyor. İşte milenyum gençliği kendilerinden önceki gençliklerden farkını böyle ortaya koyuyor.2020’den sonra doğanlar ise Alfa kuşağı olacak, yaklaşık 20 yıl sonra ilk evlilikleri görmeye başlayacağız. Benim öngörüm Alfa gençliğinin evliliği de, daveti de sanal ortamda olacak, hatta belki robotlarla evlilik popülerleşecek. Altın varaklı suplalara dönülür mü bilmem ama Ay’da nikah yapmak ve Mars balayı seyahatinin çok popüler olacağı kesin.