facebook satış takibi

Organizasyon Rehberi Ropörtajı

ORGANİZASYON REHBERİ GÜLTEKİN TEPE ROPÖRTAJI 


ORGANİZASYON REHBERİ  : Düğün ve Davet organizasyon şirketlerinin sayısının hızla artması sektörde nasıl karşılandı?


GÜLTEKİN TEPE: Sadece düğün davet organizasyonlarında değil açılış, tanıtım, kurumsal ve kamu organizasyonları da dahil organizasyonun her bir çeşidinde piyasaya çok fazla firma girmeye başladı. 

Sektöre giren firmaları incelediğimizde üç tip firma ile karşılaşıyoruz. Birincisi güçlü sermayeye sahip pastadan pay almak isteyen  sermayedarlar. Bu firmalar sektöre güç ve zenginlik getirerek kalite ve kurumsallığı arttırmaktadır. İkinci tür ise, küçük bir sermayeye sahip yatırımı nereye yapacağını bilmeyen, internette sörf yapıp bilgi toplayarak doğru firmayı kurmaya çalışan kişiler. Bu tür firmalar genellikle kısa ömürlü olmakta ve işin ne derece karmaşık ve ağır olduğunun farkında olmayan kişilerdir.  Üçüncü tür firmalar ise sektör ve sektördeki şirketler için en tehlikelileridir. Bu kişiler ev hanımı, web tasarımcısı, belediye başkanı akrabası, milletvekili tanışı, ek iş arayanlar, boş zamanlarını  değerlendirmek isteyenler, bir akrabasının düğününü organize ettiğini ve herkesin çok beğendiğimi söyleyenler ve bunun gibilerdir. İşi çok basite alıp  eşine, dostuna ve siyasi gücüne güvenerek ya da her bir firmanın en güzel resimlerini toplayıp web sitesi yaparak yada evde hem çocuk yaparım hem de organizasyon yaparım diyenler. İşte bu, sektör için çok tehlikelidir. Çünkü; kaybedecek bir şeyleri olmadığı gibi işin yapılmasıyla ilgili bilgileri, tecrübeleri de yoktur hatta fiyatları bile yanlış verip piyasayı karıştırabilmektedirler. Sektörümüzde sıkça rastladığımız bu tür firmaların birçoğunun vergi mükellefiyeti yoktur, bazılarının adresi bile yoktur diyebilirim. Sektörümüzdeki firmalar bunlardan çok çekiyor ve hoş karşılamıyor. ORGANİZASYON REHBERİ  : İstanbul da kaç düğün davet organizasyon firması vardır?
 
GÜLTEKİN TEPE: İnternete ve biraz önce anlattıklarıma göre bakarsanız İstanbul’da 600 civarında organizasyon firması bulunmaktadır. Bunun 200 kadarı düğün organizasyon firması, 150 Kadarı Kurumsal organizasyonları takip eden firmalar diğer 250 ise Animasyon, ses ışık, süsleme, ajans vs. firmalardır.  Bizim OFİDER ( Organizasyon Firmaları Derneği) olarak yaptığımız inceleme sonucunda İstanbul’da ciddi düğün organizasyonu yapabilecek firma sayısı en fazla 80 adettir. Kurumsal organizasyon yapanlar ise 50 adet civarındadır. Şu da göz ardı edilmemelidir, sektörde firmaları düğün, kurumsal, açılış, müzik organizasyon firmaları diye ayırt edemiyoruz çünkü sektörde birçok firma her tür organizasyonu yapmaya çalışıyor ve birbirlerinin branşlarına müdahale ediyor. Böyle olduğu için firmalar kategorize etmek, ayrıştırmak zorlaşıyor. Aslında Organizasyon ya da organizatör bir mücevherdir bunu parlatan çevresindeki güvendiği tedarikçilerdir. Şemasını aşağıda inceleyebilirsiniz. Günümüzde bu şemaya göre hareket eden çok fazla firma bulunmamaktadır. Her bir firma kendini organizasyon firması gibi görmektedir. Gelecekte sektörde bu şema daha sık kullanılacaktır.   Günümüzde Organizatörün görevini daha çok PR şirketleri yapmaktalar. ORGANİZASYON REHBERİ  : Sizce 2015 yılı organizasyonları nasıl geçecek. 

GÜLTEKİN .TEPE: Birçoğumuz için Mayıs, Haziran çok önemlidir. Bu aylarda festivaller, mezuniyetler, sünnetler, düğünler, şenlikler, piknikler, bahar partileri vs çok çeşitli organizasyonlar olur. Bu yıl Haziran ayını hem seçim bölüyor hem de ramazan, araya birde küresel ısınmadan kaynaklanan mevsim normalleri dışındaki hava itilaflıda eklenirse bu yıl çok zor geçer. Evvelki yıl yaşadığımız gezi olayları, geçen yılki vahim kaza Soma faciası sektörümüzü çok etkilemiş ve bizzat şahit olduğum birçok firma kapatmıştır. Şu sıralarda yaşadığımız doların rekor kırması ve faizlerin yükselmesi sezon için endişe verici, sektörde kullandığımız ürünlerin % 50 ' si ithal üründür ( havai fişek, ses ve müzik sistemleri, balon hammaddesi, mumlar, çiçekler, süsler, dekorasyon malzemeleri vs. ) bu yüzden ya kar marjı düşecek ya da fiyatlara yansıyacaktır. Ayrıca faizlerin yükselmesi sıcak parayı piyasadan çekecek ve kredi kullanım oranı düşerek müşterilerimizin daha az para harcamasına sebep olacak. Bunun dışında ümit ediyorum ki siyasi kargaşa çıkmasın çünkü siyasi istikrar ekonomik istikrarı da beraberinde getiriyor ve piyasalar daha da karışıyor. Bu kadar olumsuzluğun yanında İçimde ki ses yine de 2015 yılının son iki yıla göre daha iyi geçeceğimi söylüyor. 

ORGANİZASYON REHBERİ : Evlenecek çiftler sözleşme yapacağı şirketlerde hangi kriterleri göz önünde bulundururlar.
 
GÜLTEKİN.TEPE: Müşteriler her zaman en iyi kaliteyi en uygun fiyata alma telaşı ile hareket ederler. Bu bilim adamları tarafından açıkça ortaya konmuş ve literatüre geçmiştir. Evlenecek çiftler ve ebeveynleri aynı davranışı göstermektedir bu haklı bir durumdur, fakat bunun yanında ilk kez ve genellikle bir kez yapılması hayal edilen bu seramoninin kusursuz olmasını istediklerinden dolayı bazen fiyat kriterini ikinci plana atabilirler. Güven ve kalite ön plana çıkar. Ebeveynler çocukları için en iyisini isterler ve bu en iyisini eşe dosta, uzak yakın tüm akrabalarına gösterecekleri özel bir gün vardır bu da düğün günüdür. Öncelikle istedikleri, istediklerinin gerçekleşmesidir. Trend öneriler, hoş sürprizler ve kendilerini anlayabilecek organizatörler ya da wedding planner’ler ile çalışmak isterler.  Planlayıcının kendileri ile bizzat ilgilenmesini ve aileden biri gibi davranmasını isterler. Samimiyet fiyatın üstüne çıkar, bazen küçük aksilikler bile hoşgörü ile karşılanır. Modern satış teknikleri Y jenerasyonu evlenecek çiftler için biraz geri kalır. Web sitesi güncel, sosyal medyayı aktif kullanan, konuştukları dili anlayabilecek planlayıcılar ile çalışırlar.  Bu da bizim gibi organizasyon firmalarının sürekli gelişme ve araştırma yapmaların önünü açar.
 

Gültekin Tepe Organizasyon rehberine vermiş olduğu bu söyleşi ile sektörü tartmış ve sektör için faydalı bilgiler vermiştir. Organizasyon hayatımızın en önemli parşalarından biridir.