facebook satış takibi

Youtube Kids Nedir? Ne zaman açılacak? FTC Coppa Kararları Nedir? CoppaYoutube 2020 yılında yeni bir karara imza attı uzun zamandır konuşulan Çocukların verilerinin koruma Kanunu COPPA Türkiye’de de devreye girdi. COPPA açılımı nedir, ne demektir. COPPA (Children's Online Privacy Protection Act) COPPA ( Çocukların Verilerinin Korunma Kanunu) Peki ya FTC Açılımı ve Anlamı Nedir? (Federal Trade Commissions) (Federal Ticaret Komisyonları) Tüketicileri ve Rekabeti korumakla sorumlu merci olarak düşünebiliriz.

Artık çocuklar için içerik üretenler yayınladıkları videolara “çocuklar içindir” sekmesini seçerek yayınlayacak. Peki, bu ebeveynler ve içerik üreticileri yani video hazırlayıp para kazanmayı hedefleyen kişiler arasında nasıl karşılandı. Öncelikle ebeveynleri düşünecek olursak tabi ki çok memnunlar. Yıllardır beklenen bir türlü gelmeyen, geciken bu karar sonunda geldi ve hayata geçti. Birçok ebeveyn çocuklarının Youtube da çizgi film izlerken bir anda adult videolara, veya +18 videolara ulaştığına şahit oldu. Hatta bazı içerik üreticileri çocukların ilgisini çekerek para kazanmak için ilgili ilgisiz videolar paylaşmaya başladı. Bu da durumu içinden çıkılmaz bir hale getirdi. Kimse çocuklarının Youtube girmesini istememeye başladı.  Hepimizin çocuğu, kardeşi, yeğeni var, kimse çocukların yaşına uygun olmayan içerikleri izlemesini istemez. Youtube da tüketiciyi dinledi ve bu kararı FTC zoruyla da olsa aldı.

Gelelim içerik üreticileri bu duruma ne dedi? Neden içerik üreticileri bu kararı bu kadar önemsiyor? İçerik üreticileri reklam izleme başına para kazanıyor. Çocuklar veya erişkinler izledikleri videolarda çıkan reklamları izlediklerinde bu videoyu yayınlayan içerik üreticisi para kazanıyor. Bu kazanılan para ülkesine, videosuna, reklamına göre değişkenlik gösteriyor bazen 0,10 kuruş, bazen 1 Dolar aşabiliyor. 

Hem çocuklar hem de yetişkinler için içerik üretenler yaptıkları videoları, içerikleri herkesin izlemesini ister. Ne kadar çok kişi izlerse o kadar çok para kazanırlar. İçerikleri çocuk ve erişkin olarak kategorize ettiğinizde o zaman izleyicinizin yarısını kaybetmiş olursunuz. Neden mi? Çünkü eğer siz videonuzu çocuklar için uygundur sekmesi altında yayınlarsanız bu video sadece 13 yaş altı izleyicilere gösterilecektir. Siz videonuzu hem çocuklar hem de yetişkinler için uygundur sekmesi altında yayınlarsanız o zaman sadece yetişkinlere gösterilecektir. Dünya da video izleyen çocuklar azımsanmayacak kadar çok, hatta benim tahminime göre %50 çocuk %50 yetişkin izleyici var. Durum böyle olunca içerik üreticileri bir anda müşterilerinin %50 sini kaybetmiş olacaklar. İşte bunun için tüm dünyada bu karara karşı çıkan binlerce içerik üreticisi Youtube’ı topa tutmuş durumda. Youtube yaptığı açıklamada bu yapılanın bir organizasyon olduğunu ve içerik üreticilerinin asla mağdur edilmeyeceğini, bunun için çok ciddi çalışmalar yaptıklarını söylüyor. Neden mi? Çünkü eğer içerik üreticileri olmazsa Youtube bir hiç olacaktır. Kaliteli içerikler ile Tv’lerin yerini almaya göz koymuş olan Youtube zaten reklam pastasının büyük kısmını yiyor. Bu yediği pastanın hiçbir dilimini kaçırmak istemez. Eğer çocuklar için yeterince içerik üretilmezse o zaman Youtube’ın bu aldığı karar zarar hanesine yazılacak ve sıkıntı yaşayacaktır.

Sonuç olarak Youtube bu kararından asla vazgeçmeyecektir. İçerik üretenler artık Youtube kanalının koyduğu kurallara göre kendini geliştirecektir. Youtube Kids’in Türkiye’de açılması ile birlikte tüm ebeveynler Youtube Kids kanalını cep telefonlarına, tabletlere, bilgisayarlara indirecek ve çocuklarına sadece buradan Youtube girmelerine izin verecek. Böylece çocuklar temiz, kaliteli içerik izleyecek ve zararlı videolardan uzak duracak.

Dünyanın en büyük TV kanalı olan Youtube izleyicisini dinliyor ve ona göre kararlar veriyor. Biraz geç kalsa da sonunda doğruyu buluyor. Türkiye’de henüz açılmayan Youtube Kids 2020 yılı içerisinde açılacak diye bir beklentim var. İçerikleri iyice ayıklayan Youtube hiç zaman kaybetmeden Avrupa da olduğu gibi ya da Amerika’da olduğu gibi ülkemizde de Youtube Kids’i açacaktır.

Çocukların Verilerini Korum Kanunu COPPA çok önemli ve doğru bir karardır. Bizde Eğlence Organizasyon ve Zooand Tv olarak bu kararı destekliyoruz. Daha detaylı bilgi için aşağıdaki videoyu izlemenizi ve Youtuberların neler yapması gerektiğini, içerik üreticileri için nelerin yasaklandığını ve daha nelerin olacağını, çocuklar için içerik üretenlerin bu dönemden sonra nasıl para kazanacağını daha yakından öğrenebilirsiniz. Video’yu izlemenizi tavsiye ederim.

Sevgilerimle,
Gültekin Tepe