facebook satış takibi

Açılış Organizasyon

Açılış Organizasyonları
Vergi dairesine başvurdunuz evraklarınızı tamamladınız, tabelanızı astırdınız, ürünlerini mağazanıza koydunuz ve şimdi sıra müşteri beklemeye geldi. Ama bir şeyi unuttunuz. Açılış Organizasyonu’nu Bir işyerini açmak, ürünler ile doldurmak vergi dairesine başvurmak ve tabelayı asmak yetmiyor satış için biraz tanıtım ve reklam yapmak gerekiyor. İşte tanıtım için en doğru karar açılış organizasyonu yapmaktır. Açılış organizasyonuna harcadığınız parayı fazlasıyla organizasyondan kazanabilirsiniz. Öncelikle yakın çevreniz, eşiniz dostunuz sizin yeni bir işe girdiğinizi ve neler yaptığınızı bilecektir ikinci olarak mağazayı açtığınız mahalle, ilçe açılış aktivitelerini görerek sizi tanıyacaktır. Üçüncü olarak da rakipleriniz sizi tanıyacak ve sizde rakiplerinizi daha detaylı inceleme şansı bulacaksınızdır. Bazı zincir mağazalar her fırsatta mağazalarını süslemek için sebep ararlar. Sürekli kampanyalar yaparlar ve hep akılda kalmak ve müşterileri içeriye sokmak için çaba sarf ederler.
 
İşyerinizi açtıktan sonra açılış organizasyonunda neler yapabilirsiniz.
1.       İşyerinizi balonlar ile süsleterek burada bir açılış olduğunu gösterebilir ve sokakta bir şenlik havası yaratarak ilgi odağı olabilirsiniz.
2.       İşyerinizin önüne belediyeden izin alarak bir ses sistemi kurdurabilir ve bir dj eşliğinde burada müzik yayını yapabilirsiniz.
3.       İşyerinizin içini ürün çeşitliliğinize göre süsleyebilir ve bazı ürünleri öne çıkartabilirsiniz.
4.       Açılış günü ya da kampanya günü Pamuk Şekerci, Patlamış Mısırcı, Macuncu, Şerbetçi, Bozacı, Sahlepçi, Kestaneci gibi sokak satıcılarından müşterilerinize ikramda bulunmanız hoşlarına gidecektir.
5.       Açılış günü yada kampanyayı yaptığınız gün palyaçolar, animatörler ile günü daha renkli ve canlı hale getirmelisiniz.
6.       Firmanızın özel logosunun ve telefonunun olduğu baskılı balonlar dağıtarak müşterinin aklında kalmayı garanti edebilirsiniz.
7.       Broşür dağıtmalısınız.
8.       Organizasyonunuza katacağınız bir dans gösterisi, mehter takımı, özel Show yapacağınız organizasyona güç katacak, sizi özel ve güçlü kılacak ayrıca rakiplerinizi üzecektir.
 
Bazı firmalar açılış yaparken yada  kampanya yaparken bazı hatalar düşmektedir. Yapılan masrafı kat be kat çıkartabilecekken zarar eden firmalar ile karşılaşılabilmektedir. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır.
1.       Yapacağınız organizasyonda 300 TL – 500 TL gibi küçük rakamlar ile başarılı olamazsınız. İyi bir organizasyon başarılı sonuçlar verecektir. Bu da küçük bütçeler ile yapılamaz.
2.       Yapacağınız açılış organizasyonunda ya da kampanya organizasyonunda kesinlikle bazı ürünlerde indirime gitmeniz, kampanyalar yapmanız gerekmektedir. Kampanyalı ürünleriniz belirli sayıda olabilir ama bu kampanyalı ürünlerin fiyatı gerçekten de tüketiciyi cezbetmelidir.  Bu yüzden kampanya fiyatı verirken dikkatli olmalısınız.
3.       Kampanya yaptığınız ürünleri bir insört, broşür ile tanıtmanız ve kayıt altına almanız gerekmektedir. Broşür bastırırken 1,000 broşürden on müşteri gelecek şeklinde bir planlama yaparsanız daha başarılı olursunuz. Fazla gelen müşteri size daha fazla kar ettirecektir. Bu yüzden çok broşür bastırmalısınız.
4.       Broşürlerin dağıtımı birçok firma çok broşür bastırır ama dağıtmaz. Hepsi çöpe gider. Dağıtım çok önemlidir. Bizzat ilgilenmek gerekir.
5.       Yapmış olduğunuz kampanyaları binlerce broşür yaptırarak duyurmalısınız. Bazen broşür yetmeyebilir Mesaj sistemi, radyo reklamı, broşür dağıtımı, afiş gibi birbiri ile bağlantılı birkaç reklam argümanını kullanmanız gerekmektedir.
6.       Yapacağınız kampanya ise bu kampanyayı sürekli hale getirebilir her yıl tekrarlayabilir, Özel günlerde tekrar kampanya yapabilirsiniz. Bu süreklilik sizi daha başarılı kılacaktır.
7.       Bir organizasyondan en az bir hafta önce broşürleri dağıtmaya balşam
8.       Broşürlerin çoğu daha dağıtılırken çöpe gitmektedir. Bu yüzden doğru kişilere dağıtmalı ve dağıtan kişilerin yanında bir yetkili bulundurmanız gerekmektedir. Hepimiz apartmanlarımızın altında onlarca atılmış broşür ile karşılaşırız. Yada çöpe atıp dağıtım diyen birçok yanlış kişi ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden doğru kişi ile doğru yerde doğru zamanda broşür dağıtmak önemlidir.
 
Açılış Organizasyonu çok önemlidir.
Açılışta kampanya yapmak çok önemlidir.
Hepsinden önemlisi Organizasyon çok önemlidir.