facebook satış takibi

Akrobat Jonglör Ökkeş Badak Ropörtaj

Ofider ( Organizasyon Firmaları Derneği ) Event Dergisi tüm sayılarında sektöre yıllarca emek vermiş sanatçıları, şovmenleri ve organizasyon adamlarını ağırlayıp onlarla sohbet edip engin tecrübelerini ve sektöre kattıklarını irdeliyor. İlk sayısının Konuğu Akrobat Jonglör Ökkeş Badak'dı. Şirketimiz Genel Müdür Gültekin Tepe bu ropörtajı gerçekleştirdi. 
 
 
Ofider Gültekin Tepe: Ökkeş bey hoş geldiniz. Ben sizi yakından tanıyorum ve bu tanışıklığımızdan dolayı çok güzel sorular hazırladım.
Okkaş: Ben hemen araya gireyim. Demek ki beni çok iyi tanımıyorsun adım Ökkeş değil Okkaş.  Adım nüfus cüzdanımda yanlış yazılmış herkes beni Ökkeş diye biliyor ama asıl adım Okkaş Badak. İsmim ilginç olduğu için ayrıca bir sahne adım yok yine Ökkeş ismini kullanıyorum.
 
Ofider Gültekin Tepe: O zaman sorularıma şöyle devam edeyim. Ne iş yapıyorsunuz?
Okkaş: Görsel sanatlar branşında akrobat ve tel cambazı yapıyorum. Yani bir sirk adamıyım. Sirklerde akrobasi, tahta bacak ve tel cambazlığı bir arada yapılabiliyordu bu yüzden bende bu üçünü de yapabilme kabiliyetine sahibim.
 
Ofider Gültekin Tepe: Akrobatlığa kaç yaşında ve nasıl başladınız?
Okkaş: 1960 yılında yaklaşık on yaşlarındaydım Gaziantep’de ailem ile yaşıyordum ve İlimize gelen bir bayan tel cambazı beni bu işleri yapmaya yönlendirdi.  Tel cambazının adı erkek Fatma’ydı. Gösterisini izledikten sonra çok etkilendim, kendisiyle konuşunca ailemin izniyle o ekiple birlikte Gaziantep’in farklı ilçelerinizi gezdim. Birlikte meydanları gezmeye başladık şapka açıp para kazanmaya başladım. O ekip kış dönünce geri döndü bende onlardan öğrendiklerimi kendi güç ve kuvvetimle birleştirip kahvelerde gösteri yapmaya başladım. Yaptığım gösterilerde kahvelerden ufak tefek paralar kazanmaya başladım.  
 
Ofider Gültekin Tepe : Peki organizasyon ve organizatörler ile nasıl tanıştınız?
Okkaş: O zamanlar organizatörler yoktu sadece sanatçı organizatörleri, dansöz organizatörleri vardı. Bizim yaptığımız işin herhangi bir organizatörü yoktu. Zaman içerisinde konserlerde gösteriler yapmaya başlayınca biraz tanındık ve aranır hale geldik. Bizim yaptıklarımıza sanat olarak bakmıyorlardı pek kıymetimiz bilinmezdi.  Bu gösterilerde bile para vermezlerdi yine şapka açıp bahşiş toplardık. İhtilaller döneminde yirmi yıl hiçbir gösteriye çıkamadım o dönemde farklı işler yaptım. Ta ki 1985 yılına kadar. Turgut Özal’ın hükümeti kurması ve Türkiye’nin dünyaya açılması ile organizasyon yeni bir boyut kazandı ve artık biz bu işlerden gerçekten de para kazanmaya başladık. Gülhane gösteriler başladı, Galeri’a açıldı ve mağazalar kendilerini ve ürünlerini tanıtmak için gösteriler yapmaya başladı işte bu dönemde bizler gösterilerden ve yaptığımız işlerden keyif alıp daha para kazanmaya başladık. 
 
Ofider Gültekin Tepe : Şu anda kaç yaşındasınız?
Okkaş: Nüfus cüzdanındakini mi soruyorsun yoksa kendimi hissettiğim yaşı mı? Nüfus cüzdanımda 64 yaşındasın yazıyor ama aslında ben kendimi 40 yaşında hissediyorum. Bunu spora bağlıyorum. İçki, sigara asla kullanmam ve her gün akşam 23:00 de yatıp sabah 08:00 ‘de kalkarım. İşim gereği beslenmeme çok önem veririm.  Hiç yemek seçmem ama sağlıklı ve temiz yiyecekleri yerim.
 
Ofider Gültekin Tepe: Maşallah. Peki, bundan 20 - 25 yıl önce hangi organizatörler hangi firmalar vardı?
Okkaş: Kadıköy’de pantomim diye bir firma vardı, Göksenin bey vardı, Hüsnü Bey vardı.  Bunlardan hala devam eden Göksenin Bey ve Hüsnü Bey’i biliyorum ama pantomim firması kaybolup gitti.  Son yirmi yılda ise o kadar çok organizasyon firması kaybolup gitti ki sayısını bilemiyorum. Bazıları iş değiştirdi bazıları farklı organizasyonlara yöneldi çoğunluğu da kapatıp gitti.
 
Ofider Gültekin Tepe: Hatırladığınız en eski organizasyon firması kim?
Okkaş: Ankara’da ismini hatırlayamadığım çok büyük bir firma vardı bundan yaklaşık 30 yıl önceydi. Kışlalarda konser organizasyonları ve Anadolu da turne organizasyonları yapardı.
 
Ofider Gültekin Tepe: O dönemden şimdiye neler değişti?
Okkaş: O zamanlar bu işler ilkeldi. Şimdiler de ise çok daha farklı. İnsanlar çok bilinçli artık müşteri ne istediğini biliyor. İyiyi kötüyü ayırt edip karşılaştırabilme şansı var. Eskiden yaptığımız işi yapan çok az kişi olduğundan dolayı ne yapsak beğeniliyordu ama şimdilerde öyle değil.
 
Ofider Gültekin Tepe: Bir karşılaştırma yaparsanız en kazançlı yıllar hangileriydi?
Okkaş: 1996 – 2006 yılları arası en hızlı ve kazançlı yıllardı.  O zaman Showlar, akrobatlar, ip cambazları çok modaydı. Çok büyük paralar alıyorduk. Yaptığımız işin hakkını alıyorduk. Örneğin ben dört saatlik bir tahta bacak işine 100 dolara gidiyordum. İp cambazlığına ise büyük paralar alıyordum.
 
 
Ofider Gültekin Tepe: Bildiğim kadarıyla iki kızın var. Kızların mesleğinizi çok kısa yaptılar. Neden mesleğinizi seçmediler. Oğlunuz olsaydı seçer miydi? 
Okkaş: Kızlarım seçmedi, bu kendi tercihleri. İşin ne kadar zor olduğunu ve tehlikeli olduğunu gördüler bu yüzden de tercih etmediler. İp üstünde gösteri yapan her cambaz er ya da geç bir gün ipten düşebilir. Benim Sultanahmet’te ramazan eğlencelerinde düştüğüm ve bir ay hastanede yattığıma şahit olan kızlarım bu işlerin tehlikesini daha da iyi anladılar.  Bence sanat para için yapılamaz sanat aşk için sevgi için yapılır. Ama yine de seçmelerini isterdim. Oğlum olsaydı seçer miydi bilemiyorum ama çevremde baba mesleğini seçmeyen çok çocuk var. 
 
Ofider Gültekin Tepe: Yaptığınız iş size ne kattı neler kaybettirdi?
Okkaş: Maddi ve manevi birçok şey kazandım ama bir şey kaybettiğimi düşünmüyorum. Devlette bana destek oldu ve beni emekli etti emekli maaşı alıyorum. Sevdiğim bir işi yapmanın mutluluğunu yaşıyorum. Gücümün yettiği kadarda yapmaya çalışacağım.
 
Ofider Gültekin Tepe: Bu işten ne kazandınız. Bir ev alabildiniz mi? 
Okkaş: Evet aldım, evimi de aldım arabamı da aldım. Emekliliğimde bana yetecek birikimimde var. Ama çevremde birçok arkadaşım çok sıkıntı çekti, kazandıklarını zamanında biriktirmeyip yediler ve yaşadıkları sıkıntılara birebir şahit oldum. Herkes benim kadar şanslı değildi. Birçok arkadaşım mesleği bırakıp başka işlere yöneldiler.
 
Ofider Gültekin Tepe: Yeniden dünyaya gelseniz ne iş yapmak isterdiniz?
Okkaş: Yeniden dünyaya gelsem sporcu olmak isterdim ya da bir müzisyen olmak isterdim. Yaptığım işi geniş kitlelere yaymak isterdim. Dana geniş kitleler tarafından beğenilmek ve izlenmek isterdim. 
 
Ofider Gültekin Tepe : Organizasyon firmalarıyla sorun yaşıyor musunuz, yaşadığınız en büyük sorunlar nelerdir?
Okkaş: Organizasyon firmaları ile ilgili en çok yaşadığım sorun işi bilmeyen organizatörler ile anlaşmak. İşi bilmeyen organizatörler bilgisizce yaptığı için çatışmalar çıkıyor. Organizatör olmak için biraz sanattan biraz insan psikolojisinden anlamak zorundadır. Bazı organizatörler sanatçıya köle muamelesi yapıyor. Uzun çalışma saatleri ve gücünün yetmeyeceği işler vermeye çalışıyor. Örneğin geçen aylarda bir organizasyon işine gittiğimde organizatör bana 60 dakika akrobasi gösterisi yapacaksın deyince aklım gidiyor. Buna insan gücü dayanır mı? İşi bilmeyen kişiler ile çalışmak çok zor.
 
Ofider Gültekin Tepe :Sizce organizasyon sektörü nereye gidiyor.?
Okkaş: Organizasyon işlerini bilinçli ve zekice yapan kişiler kalacaktır diye düşünüyorum. Diğerleri ise çok uzun süre kalamayabilir.
 
Ofider Gültekin Tepe: Gençler yaptığınız işe çok meraklı onlara ne önerileriniz olacaktır. 
Okkaş: Yaptıkları işlerde daha ayağı yere basan işler yapsınlar. Sadece bunu söyleyeceğim.
 
Ofider Gültekin Tepe: Bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Sektöre kattığınız dinamizm ve gösterilerde gösterdiğiniz başarıların devamını dileriz.
 
 
Event Dergisi 
Ofider Organizasyon Firmaları Derneği Dergisi