facebook satış takibi

Düğün, davet, etkinlik organizasyonlarında kullanılan ürünlerin satın alınması yerine kiralanmasının avantajları.

Düğün, davet, etkinlik organizasyonlarında kullanılan ürünlerin satın alınması yerine kiralanmasının avantajları.
 
Neden Kiralamalıyım?
Neden kiralık ürün kullanmalıyım?
Satın almaktansa kiralamak daha mı avantajlı?
Nasıl Kiralarım?
Nereden Kiralarım?
 
Birçok kişi kiralamak yerine satın almayı tercih etmektedir hâlbuki bu bazen çok büyük yanlış olabilir. Bir ürünü kiralamak ile satın almak arasında çok fark var. Karar verirken doğru düşünüp doğru karar vermek için biraz araştırma yapmak gerekiyor. Kendi sektörümüzden örnek vermek gerekirse satın almak her zaman için yanlış karardır. En doğru karar kiralamaktır. Peki, kiralamanın ne gibi faydaları var diye soranlara kiralamanın faydalarını anlatmak istiyorum.
 
1 – Kiraladığınız ürün için depolama maliyeti yüklenmezsiniz. Ayrıca deponun stopajını ödemek zorunda kalmazsınız.
2 – Kiraladığınız ürün için bakım, onarım maliyetine katlanmazsınız.
3 – Kiraladığınız ürünün modası geçtiğinde moda ürünü kiralayarak herhangi bir kayba uğramazsınız.
4 – Ürün kiralayarak daha fazla iş yaparsınız.
5 – Kiraladığınız ürünlerin nakliyesi ile ilgilenmek zorunda kalmazsınız.
6 – Kiraladığınız ürünlerin taşınması, hamaliyesi ile ilgilenmek zorunda kalmazsınız.
7 – Kiraladığınız ürünlerin taşınması için herhangi bir sigorta yaptırmak zorunda kalmazsınız.
8 – Ürünleri kiraladığınızdan dolayı deprem, su baskını, hırsızlık gibi ekstra sigorta maliyetlerine katlanmak zorunda kalmazsınız.
9 – Ürünleri kiraladığınız için ürünlerin korunması için alarm sistemi, kamera sistemi gibi ek maliyetlerden uzak kalırsınız.
10 – Ürünleri kiraladığınız için farklı firmalardan teklifler alarak düşük fiyat alma şansı kazanabilirsiniz.
11 – Satın almaya yatıracağınız bedeli başka işlerde kullanabilir ya da farklı yatırımlar ile daha yüksek kazanç elde edebilirsiniz. 
 Olaya ayrıca tersten bakalım. Kiralamaktansa satın almanın ne zararları neler.  
 
1 – Ürünü satın aldığınızda ürünü satın almakla yetinmez ayrıca birde depo tutup bu ürünü depolamanız gerekmektedir.
2 – Ürünü depolamak da yetmez ürün zaman içerisinde hem kullanımdan hem de kullanılmamasından dolayı tahribata uğrar ve bakım onarıma ihtiyaç duyar. İşte böyle bir durumda ayrıca bakım onarım giderine de katlanmak zorunda kalırsınız.
3 – Ürünü depoya koydunuz koymasına ama birde bu ürünü korumaya almak gerekir. Depoya bir alarm sistemi ve kamera sistemi kurdurmakta fayda var. İşte size ek bir maliyet daha çıktı.
4 – Kamera ve alarm tamam ama ya deprem olursa, ya su baskını olursa o zaman ne olacak. Yaptığınız tüm yatırım boşa gidecek peki o zaman birde deprem sigortası ile yangın ve su baskını sigortası da yapalım. Maliyetler daha da artmaya başladı.
5 – Aradan biraz zaman geçti ve tuttuğunuz yerin stopajı geldi. Buyurun birde kira stopajını da ödeyelim. Masraflar artmaya devam ediyor keşke kiralasaydık diye düşünmeye başlayanlarınız olabilir, durun daha bitmedi.
6 – Aldığınız ürünün modası bir sene sonra geçti ne yapacaksınız yenisini alsanız bunları satmak için çok çabalamanız gerekecek.
7 – Ürünün modası geçse de ben yine bunu satarım derken birde müşteriyi kaçırırsak ne olacak. Müşteriye ille de bunu satmaya çalışırken elimizdeki müşterilerden de olabiliriz. Eğer kiralamış olsaydık o zaman müşterinin istediği ürünü kiralayarak kendisine verebilirdik.
8 – Ürünler depoda dururken bir iş gelir ve buyurun birde nakliyeci bulmaya çalışırsınız. Nakliyecinin o gün işi olabilir başka nakliyeci ararken fiyat farkı çıkar birde ek nakliye maliyetine katlanırsınız.
9 – Nakliyeciyi buldunuz da ürünleri taşıması için bir de hamallara ihtiyacınız olacak. Hamal bulmak ta kolay değil, hadi buldun hamallarla anlaşmak, uğraşmak daha da zor. Hamallarla uğraşırken iş bile kaçırabilirsiniz.
10 – Biraz zaman geçtiğinde birde bakarsınız ki, eğer elinizde nakit para olsa bambaşka bir alternatif yatırım yapabileceksiniz ama fırsat maliyeti artık kaçmıştır.  Kiralayacağınız yerde satın aldığınız bu ürünlerin parası ile neler neler yapılabilirmiş. Keşke elinizdeki nakdi harcamasaydınız da kiralasaydınız diye düşünürken yoksa siz bunu kredi ile mi almıştınız. Eyvah o daha kötü.
11 – Müşteri bu hangi üründen kaç tane isteyeceği belli olmaz. Sizin deponuzda 300 adet tifanny sandalye varken müşteri gider 400 adet isterse yine 100 tane için dışarıdan kiralama yapmak zorunda kalırsınız.
12 – Müşteri bu sizin elinizde beyaz tifany sandalye varken gider sarısını ister, gümüşünü ister, Napolyon sandalye ister, yanına birde masasını getir der. Birde bakarsınız iş elinizden kaçmış.
13 – Ayrıca siz bu işlerle mi uğraşacaksınız yoksa müşteriye ürün satmakla mı? Kararı siz verin.
 
 
 
Şimdi birde satın almanın avantajlarını görelim. Tabi ki bu yazı satın almak yerine kiralamanın daha faydalı olabileceğini anlatmak üzere yazıldığından aşağıdakiler biraz daha basit gelebilir.
 
1 – Alınmış alınmıştır diye düşünüp depomuza koyduğumuz ürünü gözümüzün önünde olduğu için müşteriye daha kolay satabiliriz.
2 – Almış olduğumuz ürünün temizliği, bakımı ve onarımını kendi imkanlarımız ile yaptığımızdan dolayı müşteriye tam bir bilgi verebilme imkanımız bulunur. Karalamacıdan gelen Sürprizlerle karşılaşmayız.
3 – Ürünler depomuzda olduğundan dolayı müşteriye o gün dolu olup olmadığı konusunda tam bir bilgi verebiliriz. Eğer kiralarsak o gün o ürün dolu olabilir diye düşünmeyiz.
4 – Aldığımız ürünleri demirbaş olarak girer vergi avantajından faydalanırız.
5 – Ürün depomuzda olduğundan dolayı istersek müşteriye bedava bile verebiliriz.
6 – Ürünü alırken çok bedel ödemiş olabiliriz ama ikinci elde satma şansımız olabilir.
 
 
Karar sizin…
İster kiralayın, ister satın alın…
Kolay Gelsin
 
Gültekin Tepe
Organizasyon Firmaları Derneği Başkanı
 
 
İzin alınmaksızın yada kaynak gösterilmeksizin alıntı yapılamaz.
 
 İLGİLİ MAKALELER 

Organizasyon Firmaları Neden Kapanıyor :
Organizasyon işinde çalışacak personelin çalıştırılmasındaki zorlukların sebepleri : 
Organizasyon Şirketi Kurmayı Düşünen Girişimcilerin Başarılı Olabilmesi için sahip olması gereken özellikler
Organizasyon Şirketi Kurma Danışmanlığı 
Organizasyon İşinin Zorlukları