facebook satış takibi

İstanbulun en iyi organizasyon şirketleri

İstanbul'un en iyi organizasyon şirketlerini seçmek çok zor.
 
İstanbul’da organizasyon, etkinlik işleri ile uğraşan irili ufaklı yüzlerce firma var. Bu firmalar davet firmaları, etkinlik organizasyon firmaları, düğün organizasyon firmaları gibi sayısız firmadan oluşmaktadır. Sayısız dememe bakmayın tahmini İstanbul organizasyon şirketi sayısı 400 'dür. Bu 400 firma içinde ciddi ve düzgün iş çıkartabilecek firma sayısı ancak 100 - 150 arasıdır. Ayrıca bu firmaların bir kısmı branşlaşmışlardır, bu branşları dışında farklı etkinlik, organizasyon düzenlemek istemezler. Örneğin sadece düğün konusunda branşlaşmış bir firma temel atma organizasyonu yapmak istemez. Yada kamu kurum ve kuruluşları ile yerel yönetim ihale organizasyonlarını yapan bir organizasyon firması düğün davet ve kına organizasyonu yapmak istemez ve genellikle yapmaz. İş böyle olunca Türkiye’nin en büyük organizasyon firmasını veya en iyi organizasyon firmasını seçmek biraz daha zorlaşmaktadır.
 
Her neyse biz yine de bulmaya çalışalım. Şimdi gelelim Türkiye'nin ya da İstanbul'un en büyük, en başarılı, en iyi organizasyon firmasına. Tekrarlamak istiyorum İşte bu çok zor bir soru. Biraz öncede bahsettiğim gibi önce branşlara ayırmak gerekir. Bazı firmalar vardır ki organizasyonun her türlüsünü yapar. Bu tür firmalar ise branşlaşma konusunda uzman olmayıp zayıf kalırlar. Her türlü organizasyondan azar azar yaparlar. Bünyelerinde düğün, sünnet, açılış, fuar, kına gibi birbirinden farklı organizasyon çeşitlerinin ürünlerini bulundururlar. Bazı firmalar ise bu ürünlerin hiçbirini depolarında tutmayıp hepsini tedarikçilerinden kiralayarak organizasyonlarını yürütürler. Onlar için önemli olan işin alınması ve tedarikçiler eşliğinde işin yapılmasıdır depolama veya şirkette çok kişinin çalışması önemli değildir.
 
Bunun yanında işin zor olan kısmı en iyiyi, en büyüğü ve en başarılıyı da birbirinden ayırmak gerekmektedir. Bir organizasyon şirketinin en büyük olması demek ne demektir. Elinde bulundurduğu ürün çeşitliliğimi, yapmış olduğu ciro mu? Karlılığımı? Deposunun büyük olması mı? Kurumsal yapısı ve organizasyon şemasının zenginliğimi? Yaptığı büyük organizasyonlar mı? Sektördeki yeri mi? Bilinilirliği mi? Tecrübesi mi?
 
Aynı şekilde Türkiye'nin veya İstanbul'un en başarılı organizasyon şirketi dediğimizde de neye göre ve kime göre çok başarılı çözümlemek oldukça güç. Etkinlik sektöründe başarının kriteri ne? Bunu kim belirliyor?  Müşteriler belirleyebilir mi?
 
Bu kadar çok soruyu bir anda cevaplamak yerine hangi organizasyon firmasına sorarsanız sorun bir şekilde kendisini en büyük, en iyi, en başarılı olarak görecektir. Sizi ikna eder mi etmez mi bilemem ama bu bir gerçek.
 
Bence önemli olan en büyük, en başarılı, en iyi olmak değil, önemli olan sürdürülebilir düzgün işler yapan bir marka olmaktır. 
 
Sevgi ve Saygılarımla,
 
Gültekin TEPE