facebook satış takibi

Organizasyon Hayatın İçindedir

Organizasyon Hayatın İçindedir
 
 
Organizasyon hayatın içindedir, yaşam var olduğu sürece olacaktır. Yaşayan her bir birey bir şekilde organizasyonun bir parçası olmuştur, olacaktır. Şöyle ki; bireyler yaşamları devam ederken bilerek yada bilmeyerek organizasyon yapmaktadırlar. Organizasyon nedir? Organize etmektir. Bu organize etmek kişileri organize etmek yada işleri belli bir sonuca ulaşacak şekilde planlamak organize etmek olabilir. 

Bireyler evde bir yemek davetini, bir apartman toplantısını yada bir doğum gününü organize edebilirler. Bunların tümünde bir organizasyon yapmış olurlar. Bu yapılanlar amatör organizasyonlardır. Bireyler kendileri ve çevreleri için profesyonel destek almadan yaptıkları organizasyonlar amatör organizasyonlardır. 

İşletmelerde organizasyon yapar. Toplantı organizasyonları, şirket içi partiler, konferans ve lansmanlar gibi. İşletmeler yaptıkları organizasyonlarda işletme bünyesinde bu işlerin profesyonellerini barındırır yada dışarıdan profesyonel destek alabilir. İşletmelerin yaptığı her organizasyon profesyonel olmak zorunda değildir, amatör organizasyonlarda olabilir. Bir toplantıyı, yemek davetini organize etmek için bir profesyonele ihtiyaç duyulmaz bunu şirketin herhangi bir çalışanı yada sekreteri yapabilir. Fakat lansman, konferans ve şirket piknik organizasyonu gibi kapsamlı işler için şirket içinden yada profesyonel şirketlerden destek alınması gerekir. Bir ürün tanıtımında mekanın seçilmesi, davetlilerin ve davetiyelerin seçilip ulaştırılması, davetlilerin karşılanması, basın, basının ağırlanması, sunucunun, sunum mankeninin seçilmesi işin detaylı bir şekilde planlanması, kokteylin organize edilmesi, karşılama hostesleri, gösteriler, masaların düzenlenmesi, ses sistemi, ışık sistemi, kameraman, fotoğrafçı ve bunlar gibi farklı onlarca kalemi planlamak ve organize etmek ancak profesyonel destek ile olabilir. Böyle bir ürün tanıtımı için belki de birkaç profesyonel firma birarada çalışmak zorunda kalacaktır. İşte bu durumda bu şirketleri de organize etme durumu ortaya çıkacak ve kurumları ılımlı şekilde organize edecek organizatörlere de ihtiyaç duyulacaktır. 

Bazen işletmeler organizasyon işini basite alıp profesyonel destek almadan kendileri yapmaya çalışırlar ve bu kötü sonuçlarla karşılaşmalarına sebep olur. 

Örneğin geçen yıl ramazan ayında bir yemek firması iftar saatinde üçbin kişiye sokak iftarı verecektir. Tabldot yemekte profesyonel olan şirket masa sandalyenin sokağa kurulup kaldırılması için organizasyon firmaları ile görüşmektedir. Organize edilmesi Fiyatlarını pahalı bulup 3000 sandalye 300 masa satın almış ve kendisı yapmaya çalışmıştır. Her işin kendine özgü bir zorluğu vardır. Organize etmek ekip işidir ve hem zor hem de yorucudur. Sandalyeleri satın alan firma büyük riske girmiştir. Sandalyelerin lojistiğini doğru planlayamamış, kurulumu yapacak hamalları parasını ödediği halde çalıştıramamış ve oturulacak yerleri hazırlayamadığı için hazırlamış olduğu yemeği dağıtamamıştır. Kurdurduğu sandalyelerin bir kısmı kırılmış ve bir kısmını da çaldırmıştır. Yemeği doğru dürüst dağıtamadığı için ödemesini de alamamış ve çok büyük zarara uğramıştır. Hem boşa yatırım yapmıştır, hem mallara sahip çıkamamıştır, hem de değerinden daha fazla nakliye ve hamaliye ödemiştir. Parasını da alamamıştır. Bu firma iyi organize olamamış sonuca ulaşmak için elinde bulunan ekip ve ekipmanı performanslı, planlı kullanamamış kısaca organize, organizasyon yapamamıştır. 
 
Gültekin Tepe
30.12.2014


İLGİLİ MAKALELER 

Organizasyon Firmaları Neden Kapanıyor :
Organizasyon işinde çalışacak personelin çalıştırılmasındaki zorlukların sebepleri : 
Organizasyon Şirketi Kurmayı Düşünen Girişimcilerin Başarılı Olabilmesi için sahip olması gereken özellikler
Organizasyon Şirketi Kurma Danışmanlığı 
Organizasyon İşinin Zorlukları


Ofider

Organizasyon Şirketi Nasıl Kurulur

Organizasyon Şirketleri 

Organizasyon Ürünleri

Organizasyon