facebook satış takibi

Rustik organizasyon nedir nasıl yapılır?

Rustik Düğün Organizasyon

Rustik organizasyon nedir?
Rustik köye dair köy ile ilişkili anlamında kullanılan bir kelimedir. Rustik organizasyonları rüstik ev partileri, rüstik düğün organizasyonları, rüstik kurumsal organizasyonlar vesaire gibi sıralayabiliriz. Bir organizasyonun köye dair objelerle, ürünlerle hazırlanması o organizasyonu rüstik yapar. Bu rüstik organizasyon köy ile ilgili düğün organizasyonu ise bu rüstik düğün organizasyonu olur.
 
Rustik organizasyon nerelerde yapılır?
Rustik organizasyonların doğal yaşam alanlarında olması tercih edilir. Büyük binaların, lüks otellerin içinde rüstik düğün yapılması görsellik açısından biraz sıkıntı yaratabilir. Rustik düğün organizasyonu denilince bu düğünün bir köyde, bir çiftlikte yapılması en doğrusudur. Eğer köy yada çiftlikte yapılması düşünülmüyorsa o organizasyonun rüstik olabilmesi için dekorun ona göre hazırlanması gerekmektedir. Tüm alanın rüstik objeler ve ürünler ile dekore edilmesi alanın rüstik organizasyon yapılabilecek bir hale getirilmesi gerekmektedir. Rustik organizasyonun yapılacağı alanın rüstik öğelerle donatılması ve imajlanması çok önemlidir. Davetlilere bu imajı verebilmek için alanı yeniden derlemek gerekir.  Benim önerim en iyisi bu tür organizasyonların kır alanlarında, köylerde, çiftliklerde yapılmasıdır.
 
Rustik organizasyon nasıl yapılır?
Rustik organizasyonun çeşidinin ne olacağına göre değişmektedir. Eğer siz rüstik bir düğün organizasyonu yapacaksanız o zaman rüstik organizasyon ürünleri bulunan bir organizasyon firması ile anlaşmalı ve bu firmanın fikirleri ile yönlendirmeleri ile organizasyonunuzu yapmalısınız. Bireysel olarak bu organizasyonu yapmaya kalktığınızda belirlediğiniz bütçeden çok daha yüksek maliyetlere katlanmak zorunda kalabilir ve işin içinden çıkamayabilirsiniz. Bu yüksek maliyetlerin ve zor işin sebeplerine gelince rüstik organizasyonda kullanılan masa, sandalye ve dekoratif ürünleri temin etmekte sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bunu örneklemek gerekirse; diyelim ki rustik organizasyonda kullanılan dekoratif bir at arabası gerekli, bu at arabasını bulmak bazen sorun olabilir. At arabasının bulunmasından ziyade o arabanın şık, temiz, sağlam ve işinize yarar olması gerekmektedir. Başka bir örnek vermek gerekirse, rüstik organizasyonda kullanacağınız özel dikim masa örtülerini kendiniz diktirmeye kalktığınızda çok yüksek paralar ödeyecek ve tekrar bu ürünleri kullanamayacaksınız. Rustik organizasyon yapacakların en doğru şekli ile bir organizasyon firmasından destek almaları gerekmektedir.  
 
Rustik organizasyonda kullanılan ürünler nelerdir?
Köye dair olan her türlü ürün rustic organizasyonlarda kullanılabilir. Saman balyaları, ahırlar, at arabası tekerlekleri, büyük süt güğümleri ve bunun gibi yüzlerce ürün. Önemli olan bu ürünlerin birbiri ile dekoratif ve şık bir şekilde kombinasyonudur. Birbirinden kopuk yarım yamalak ürünler ile rüstik bir organizasyon gerçekleştirmek hoş resim karelerine dönüşmeyebilir. Bu konuda bir profesyonel organizatöre danışmak gerekir.
 
Rustik organizasyonu yapan organizasyon firmaları kimlerdir?
Her firma her türlü organizasyonu başaramayabilir bazen küçük organizasyon firmaları her şeyi yapabileceğini düşünür ve bilmediği işlere de girebilir. İnternetten topladığı resimler ile sizi yanıltabilir, resimdeki ile aynı ürünü size getirmeyebilir. En doğrusu organizasyon firması ile yüz yüze görüşüp önce fikir almak ve sizin istediğiniz rüstik organizasyonu yapıp yapamayacağına kanaat getirmenizdir. Firmanın elindeki rüstik organizasyon fikirlerini ve ürünlerini görmek isteyebilirsiniz. Bu sayede daha doğru bir firma seçmiş ve güzel bir organizasyon yapmış olursunuz.
 
Rustik organizasyon fikirleri nelerdir?
Rustik organizasyonlarda çok farklı fikirler üretmek için biraz kolları sıvamak ve beyin fırtınası yapmak gerekir ben size birkaç örnek ile neler yapabileceğiniz hakkında basit örnekler sunacağım. Rustik organizasyonlarda davetlileriniz için üzerinde çiftin adının yazılı olduğu yumurtaya benzeyen çikolatalar ikram edebilir, davetlileri samanlardan hazırlanmış bir giriş yolu ile alana alabilir, bir ahırı şık bir davet salonuna çevirebilirsiniz.
 
Rustik organizasyon kıyafetleri nelerdir? Organizasyonda ne giyilir?
Bu tarz rustic organizasyonlarda çok abartılı şık olmak yerine sade şık olmak daha doğrudur. Yaptığımız organizasyon köye dair ise o zaman topuklulardan, abiyelerden biraz uzaklaşıp köye dair şık kıyafetler seçmemiz doğru olacaktır. Zaten tercih ettiğiniz topuklular ile bu davette yürümeniz biraz zor olacaktır.
 
Rustik organizasyon davetiyeleri nasıl olmalıdır?
Bu davetiyeler tema vakfı, çevre koruma derneği gibi vakıf ve derneklerin yaptığı doğal görünümlü, çevreye zarar vermeyen davetiyelerden seçilmelidir. Kişiye özel ahşap görünümlü davetiyeler de şık olabilmektedir.
 
 Rustik organizasyonda neler yenilir?
Rustik organizasyonda yenilen yemekler seçilen menülerde çok fazla sınırlamaya girmeye gerek yoktur. Bu tür davetlerde et, tavuk menüleri uygun olabilir. Çok abartılı masa düzenine gerek olmamakla birlikte menüde tahıllı ekmekler, tandır ekmekleri, köy ekmekleri davetliler için ilgi çekici olacaktır. Yemek konusunda davetlilere ana yemek olarak kuzu etinden, dana etinden özel köye dair çok fazla sosyetede rastlamadığımız yemeklerin ikram edilmesi hoş olacaktır. Çoban Salata, mevsim salata ve tatlı olarak da geleneksel şerbetli Türk tatlıları  uygun olacaktır.
 
Rustik organizasyonda masa düzeni nasıl olmalıdır?
Rustik organizasyonlarda masa seçilirken natürel masa, piknik masası, ağaç masa seçilmelidir, eğer masa örtülü kullanılacaksa keten veya jüt kumaş masa örtüsü kullanılmalıdır. Rustik organizasyon masalarında metal, parlak suplalar yerine ahşap ve hasır suplalar kullanılması ortama uygun duracaktır. Masa üzerindeki çiçeklerin canlı çiçeklerden tercih edilmesi ve çok abartılmaması masalarda hoş bir nüans yaratacaktır.  
 

Gültekin Tepe
Kaynak belirtilmeksizin alıntı yapılamaz. 


Rustik organizasyon örnek resimleri.