facebook satış takibi

Sevda Rüzgarı "Nişanlılar" Makalesi

Evleniyoruz Dergisi Ocak 2014 Sayısı Makalesi 

Sevda Rüzgârı
“Nişanlılar”
 
Sevda mevsim tanımaz, hele birde Anadolu’daysa ne kar, ne tipi, ne dolu nede dağ taş, ova tanır. Çünkü onun kendi özel rüzgârı vardır. Rüzgârın adı “ Sevda Rüzgarı’dır.”
O bembeyaz yüksek yüksek dağların arasından inceden inceye bir sevda rüzgârı eser. Bu rüzgârın yolunu ne tipi nede fırtına, hiçbir şey kesemez ve yönünü değiştiremez. Öyle bir rüzgârdır ki bu, sıcak sıcak esen dağ melteminden bile daha güçlüdür. Geçtiği yerlerde karlar eritirken şaşkınlıktan insanların kanının dondurur. O rüzgar, at ve eşeksırtında iki gün gidilen sevda yollarından birkaç saniye içinde geçer. O kadar hızlıdır ki bu rüzgâr sevdalılara haber uçuruyordur, sevginin nefesini ulaştırıyordur. Sevda rüzgârının ne zaman eseceği tahmin edilemez, öyle olur olmaz zamanlarda eser ki hiç kimse tahmin edemez.  Bir rivayete göre birden bire gündüz vakti eser, sonra gece yarısı uyumadan önce eser, geç saatlerde sabaha karşı tekrar eser, tam da gün doğarken eser, gün batımında da esebilir.  Bu sevda rüzgârı iki sevdalı kişiyi uyutmaz, bir o yana eser bir bu yana ta ki sevdalılardan birisi bir ses, bir tıkırtı duyuncaya kadar devam eder. O rüzgâr estiğinde kardelenler güneş doğdu sanıp o minik başlarını karın içinden çıkartıp bir sağa bir sola bakarlar. O rüzgâr estiğinde köylerdeki köpek ulumaları durur tüm köpekler sevda rüzgârının sesini dinler. O rüzgâr estiğinde tavuklar şaşırıp tekrar tekrar yumurtlarken kıskançlıktan horozların dili kursağına kaçar. Öyle bir rüzgâr eser ki ergin olmayan Ağustos böcekleri kış gününde toprağın altından ses verir. İşte böyle bir rüzgârdır sevda rüzgârı işitmek isteyenler değil ancak ve ancak sevdalı çiftler, çiçekler, kuşlar duyar ve hisseder bu rüzgârın sesini. Sevda rüzgârının sesini.

Tüm okuyucularımın bu rüzgârın sesini duymalarını ve hissetmesini canı gönülden dilerim.  

Çocukken annemin anlattığı, eşeksırtında bir iki günde gidilen köyler arasındaki babamla olan sevda hikâyesi üzerine yazdığım bu sevda rüzgârı adlı yazıyı sizlerle paylaştım. Sevdaların uzak mesafelerde bile engel tanımadığı ve bambaşka yaşandığını hepimiz bilmekteyiz. Mevsimler ne olursa olsun sevdalar yaşanacaktır ve yaşansın. Bu kadar zorluklar altında yaşanan sevdaların küçücük sorunlar ile çıkmaza girmesine izin vermeyelim. Bu yazıyı anneme ve babama armağan ediyorum.
 
Sevgilerimle,
Gültekin Tepe