facebook satış takibi

Organizasyon işinin zorlukları nelerdir.

Organizasyon İşinin Zorlukları Nelerdir?
Organizasyon yapmak zor mudur?
Organizasyon yaparken nelere dikkat etmeliyiz?
Organizasyonda etkinliklerde çıkan sıkıntılar nelerdir?
Organizasyon kolay bir iş midir?
Organizasyon işlerinin zorlukları nelerdir?
Organizasyon işi keyifli midir?
 
İşte size birbirine benzeyen bir çok soru. Bu soruların hemen hemen hepsinin sonuçlandığı nokta çevremizdeki insanları söylediği gibi organizasyon işini yapmalımıyın, yapmamalımıyım bu iş ne kadar kolay ne kadar zor.
Çok uzatmaya gerek yok. Bu iş gerçekten zor ve yapmayın.
Bu cevabı alanlar tabi ki hayal kırıklığına uğradı. Bu hayal kırıklığınin yanında eminim şöyle düşünenler de olmuştur. 

-          Kendisine rakip istemiyor o yüzden zor diyor.
-          Zaten yeterince firma var birileri daha bu sektöre girmesin diye zor diyor.
-          Tabi senin tuzun kuru zamanında kurmuş şirketi şimdi kimseyi istemiyor.
-          Bu iş sana zor geliyor bence çok kolay.
-          Zorsa sen niye yapıyorsun. Hadi bir cevap ver.
 
Evet bu söylediklerinizde haklısınız ama o kadar da basit değil. Gerçekten de bizler eski firmalar olarak artık yeni, işi bilmeyen rakip istemiyoruz.

Gerçekten de piyasada çok fazla firma var ve bu firmaların birçoğu hem işi bilmiyor hem de müşteriyi çok zor duruma düşürüyor.  

Gerçekten de bizim tuzumuz kuru gibi gözüküyor ama kuru değil nemli. Yıllardır yaptığımız bu işte çok yipranmış durumdayız. 

Gerçekten de bu iş bize zor geliyor size kolay gelebilir işe soyunup görmeniz gerekli. Gerçekten de sen niye yapıyorsun o zaman sorunuz çok doğru. Ben yapıyorum çünkü bu saatten sonra yapacak başka bir şey yok. “En iyi iş bildiğin iştir “ derler büyüklerimiz.
 
Gelelim Gerçeklere
Sık sık karşılaştığım bir soru ile başlamak istiyorum. Organizasyon işi keyifli midir? Evet keyiflidir, hem de çok keyiflidir.  Fakat eğer sen işini güzel yaparsan, tedarikçilerin doğruysa, müşterin tırnak içinde kıl bir müşteri değilse, doğa senden yanaysa, bi yerde bomba patlamamışsa, köprüde biri intahar etmemişse, yada büyük bir kaza olmamışsa, metrobüs bozulmamışsa, kriz çıkmamışsa ve birkaç organizasyon aynı güne denk gelmemişse ve keyfin yerindeyse bu iş gerçekten çok güzel,ve  keyifli.Ama İşte işin birde aması var. :)

Siz her şeyi mükemmel bir şekilde dakikası dakikasına hazırlar, programlarsınız iki üç saat sürecek bir organizasyon için bir ay çalışır ve organizasyonun tamamını hem kâğıt üstünde, hem ekip olarak, hem de beynen hazır hale getirirsiniz fakat o gün birinin boğaz köprüsünden atlayası tutar yada otobanda bir tır devrilir yada başka bir şey olur ve bütün program alt üst olur. Yada bambaşka bir olay. sorun sizin organizasyonunuzu etkiler. Örneğin geçen hafta tüm hazırlıklarını yaptığımız temel atma töreninde yoğun kar nedeni ile ciddi bir buzlanma oldu ve gece hazırlanması gereken tören çok sıkıntılı geçti. Yıllardır çalıştığımız tedarikçilerimizden nakliye firması buzlanmadan dolayı araçlarını çıkartmak istemedi ve bunun gibi farklı sorunlar.

Gerçekten bu kadar olur mu? Evet, maalesef olur. İşte burada devreye tecrübe, soğuk kanlılık ve pratik zeka, doğru tedarikçi devreye girer.  İsterseniz birkaç örnekleme yapalım.

Organizasyonlar çok çeşitlidir vereceğimiz örnekler genelde basit anlaşılır örneklerdir. Tabi bu organizasyonun içeriğine bağlı olarak da değişebilir, değişkenlik gösterebilir biz birkaç farklı organizasyonu örnek alalım.

İşte size birkaç case. Yaşanmış gerçek problemler.  
 
 
Case 1

İşin Adı: Düğün Organizasyonu
Problemin Çıkış Sebebi: Tanımadığımız bir kişinin Boğaz Köprüsünden atlamaya kalkması.  

Çıkabilecek Sorunlar 1

Düğün için karşılama müziği yapacak olan müzik grubu daha önce müşterinize dinletip onaylattığınız bir ekiptir. Bu ekip organizasyon mekanın tam zıt tarafında oturup o gün köprüyü kullanarak gelmeyi düşünmüş ve trafiğin ortasında kalıp gelememiş olabilir. Bu sadece müzisyenler için değil kameraman, fotoğrafçı, animatör, hostesler ve diğer çalışan ekip içinde geçerlidir.

Çözüm
Tabi hemen yeni bir grup ayarlayıp olanı biteni müşteriye anlatarak başka bir ekibi organizasyon alanına tayin ederim diye düşünmüş olabilirsiniz. Çok iyi bir fikir fakat bu kez otel sorun çıkartacaktır. Ekibin önceden verilmiş sigorta bildirgeleri olmadığı için müzisyenleri içeri almayacaktır.  Peki, ne yapmanız gerekir.

Gerçek Çözüm : ?
  
Case 2

İşin Adı: Açılış Organizasyonu  
Problemin çıkış sebebi: Teknik bir arıza.  
Çıkabilecek Sorunlar 1

Açılış organizasyonu için müşteri ile patlamış mısırcı, balon süsleme, kokteyl organizasyonu için anlaştınız ve organizasyon günü şirketinize epeyce uzak olan açılış mekanında tam açılışa yakın patlamış mısır arabasının on dakika çalıştıktan sonra bozulduğunu gördünüz ve müşteri  patlamış mısırın kendisi için çok önemli olduğunu ve sizden kesinlike acil olarak çözüm üretmenizi istedi ne yaparsınız.

Çözüm
Şöyle düşünebilirsiniz ben hazırlıklı bir firmayım depomda ikinci bir makinem daha var, araç gönderip hemen ikinci makineyi aldırtırım. İşyeriniz çok uzak yetiştirmeniz mümkün değil başka bir çözüm bulmanız gerekir.  Hemen yakındaki bir organizasyon firmasını arar ve acilen popcorn göndermesini isterim. Aradınız ve maalesef makinem dolu dedi başka bir çözüm bulmalısınız.

Gerçek Çözüm : ? 


Case 3 
İşin Adı : Ürün tanıtım organizasyonu
Problemin çıkış sebebi : Eğitimsiz Personel 
Çıkabilecek Sorunlar 

Ürün tanıtım organizasyonu için işe aldığımız beş kişilik ekip bir haftalık düzenli ürün tanıtımları yapacak ve palyaço kostümü ile ürün dağıtacaktır. Kurumsal bir firmanın işi olduğundan dolayı çok titiz davranılşım yeni kostümler ve özenli seçilmiş elemanlar ile işe başlanmıştır. Uzun süren bir organizasyon olduğu için çalışan ekipten iki tanesi havlu atmış ve alel acele yerine iki kişi farklı bir firmadan bulunmak zorunda kalınmıştır. Çok tanınmayan bu iki kişiden birisi çok agresif çıkmış ve kendisi ile dalga geçen birini bıçaklamıştır.  Yapılması gerekenler üzerine biraz konuşalım. 

Çözüm : Müşteriye bu ikikişinin başka bir firmadan geldiği açıklanır ve hemen geri gönderileceği söylenir ayrıca bıçaklanan kişininde çok taciz ettiği diğer palyaçolar tarafından şahit olarak gösterilebilinir. 


Gerçek çözüm : 


İnanın bu anlattıklarım çok basit örnekler sonu ölümle bitmiş yaşanmış organizasyon hikayelerinden tutunda kaldığımız oteli polis basıp çalışan kaç kişiyi gece nezarete attığından ve ertesi günkü organizasyonu risk ile yaptığımızdan Sırf o ilçenin kültürüne, siyasi görüşüne ters düştüğü için program yaptırılmayan nezarete atılan sanatçıya kadar o kadar çok hikaye var ki.  İşte bu yüzden organizasyon işi zor. Tüm sorunlar sizin dışınızda çevreden kaynaklanabiliyor. 


Organizasyon işinde başarılı olabilmek için sahiip olunması gereken özellikleri. 


İLGİLİ MAKALELER 

Organizasyon Firmaları Neden Kapanıyor :
Organizasyon işinde çalışacak personelin çalıştırılmasındaki zorlukların sebepleri :
Organizasyon Şirketi Kurmayı Düşünen Girişimcilerin Başarılı Olabilmesi için sahip olması gereken özellikler
Organizasyon Şirketi Kurma Danışmanlığı 
Organizasyon İşinin Zorlukları