facebook satış takibi

Düğün Organizasyonunun Çift için Zorlukları Nelerdir.

Düğün Organizasyonu Nasıl Yapılır, Çift İçin Zorlukları Nelerdir?Düğün organizasyon işleri genellikle çok titiz yapılması gereken işlerdir. Düğünler bir kez yapılacağından dolayı bu titizlik kendinle baş göstermektedir.
Düğün olsun nişan olsun, nikah olsun tüm organizasyonlarda zamanla yarışıldığından dolayı çok titiz davranmak gerekmektedir. Zamanı çok iyi kullanmak gerekmektedir.  Bir düğün organizasyon için bazen birkaç ay bazen birkaç hafta bazen de birkaç gün çalışmak gerekebilir. Düğün organizasyonlarında çiftin istekleri doğrultusunda hazırlık yapılacağından dolayı çiftin isteklerinin sınırı olmadığını düşünürsek bunların yapılması işte bu yüzden çok zaman almaktadır. Kır düğün organizasyonu olsun, salon düğün organizasyonu olsun bu hazırlıklar hiç farketmez, ikisinde de aynı yoğunluk gözlemlenebilir. Bazen oteller salonu bomboş verir sizde, bu boş sabunu sıfırdan yeniden yaratmaya başlarsınız. İşte bu tür çalışmalar tamamen çiftin ve organizatörün istekleri ve zevkleri doğrultusunda yapılır. Bütçede önemlidir tabi. Salonun yeniden bambaşka bir düğün mekânına çevrilmesini sağlamak oldukça zordur. Bu tarz büyük çalışmalarda mimarlardan destek alınır. Organizatör ve iç mimar birlikte özenle hazırladıkları düğüne imza atarlar. Kır düğünlerinde ise bomboş bir alanı tamamen bir kır düğünü mekanına çevrilmesi sağlanır. Yani kır bir anda düğün salonuna, düğün bahçesine döner. Siz benim bir anda dememe yanılmayın bunun ön hazırlığı bir hafta bazen de bir ay bile sürebilir. Sahnelenmesi ise iki gün sürer ama düğünün süresi dört saat gibi kısa bir süredir. İşte bu yüzden düğün organizasyonlarında çok titiz davranmak gerekir.

Yeni nesil genellikle kır düğünlerini salon düğünlerine tercih etmektedir. Bazı çiftler tarafından salon düğünleri basık, kapalı, sigara içilmeyen ve formal yerler olarak düşünülür. Bazı çiftler ise salon düğünlerini daha çok sever. Kır düğünü sevenlere kır düğünü mekanları, kır bahçeleri, evin bahçesi, yazlığın yada sitenin bahçesi ve havuz başı daha relax, daha samimi ve daha bizden görünür. Bu ayrım zevk meselesidir Ama şöyle de bir durum var. Hani her zaman söylenir. Evim evim güzel evim (my home my sweet home) Evinize yakın olan bir mekanda düğün, nişan. Davet vermek gerçekten de çok daha kolay ve daha samimi olmaktadır. Evinizin bahçesi, sitenin havuz başı, yazlık, çiftlik vb. Ama kır düğünlerinin bir sıkıntısı vardır. Kır düğününde en büyük sıkıntısı hava muhalefetidir. Ah birde şu hava muhalefeti olmasa her şey ne kadar güzel olacaktır. Kır düğünleri için çadır, branda ve şemsiye gibi çözümler var ama onlarda hem çok pahalı hem de mekana çirkin bir görüntü katıyor. Eeee risksiz hiçbir şey olmuyor gülü seven dikenine katlanır diyerek birçok çift kır düğünü yapmak için kolları sıvıyor. Sizin de gönlünüzden geçen hangisiyse onu yapın sonra pişman olmayın.

Düğün organizasyonlarında gelen misafirleri çok titiz oturtmak gerekiyor sıkça karşılaştığımız sıkıntılardan biride oturma düzeni ve bu düzenin doğru organize edilememesi. Bazen dalgınlıkla küs olan eş dost aynı masaya yazılmış oluyor ve kriz çıkıyor. Bazen gelen davetli o masadaki misafirlerin sohbetini beğenmediği için başka masaya transfer olmak istiyor, bazen de beklenmeyen misafirler gelip on kişilik yuvarlak bir masaya 12 kişi sıkışmaya çalışıyor. Böyle durumlarda tüm düzenleme, tüm hazırlık bozuluyor. Garsonların servisi karışıyor, dekorasyon bozuluyor, masalar karışıyor gibi gibi şeyler. En güzeli bu işi organizasyon firmasına bırakmak. Organizasyon firmasına danışarak birlikte hareket etmek. Lcv yapmak ve davetlileri iyi tanımak. İnanılır gibi değil ama ben gelinin kız kardeşinin bile gelin hanım ve damat beyin hazırladığı listedeki yere oturmak istemediğine şahit oldum. Hanımefendi sinirli bir şekilde “hayır ben o masaya oturmam ben şu masada oturacağım” dedi. İşte böyle sıkıntılar yaşamamak için çiftin oturma düzenini hazırlarken ebeveynlerinden de destek alması ve aileler ile birlikte bir düzen kurulmasına özen göstermeli.Düğünlerde birde dj’in çok sıkıntısı olur. Kız tarafı, erkek tarafı gelip farklı farklı müzikler isteyebilir. Dj baskı altındadır. Halbuki öyle mi? Dj’in kendi zengin arşivinden hazırladığı düğünlere uygun olan müzikleri sırasıyla çalarken aradan ağır alkollü bir davetli girip “Ne olur bana Halil Sezai’den isyan şarkısını çalar mısın?” der. Bunlar şaka gibi gelebilir ama gerçek. Ve yaşanmış anılar.  Bazen de damadı veya gelini sıkıştırıp kendi yörelerinden türküler veya şarkılar çalınmasını isterler. Dj’ler tecrübelidir. Bu tecrübe ile düğünden önce çiftler ile konuşur, çiftin ne tür müzikler istediğini, nereli olduklarını, davetli sayısının akraba, iş çevresi, arkadaş çevresi oranlarının nasıl olduğunu ve çiftin hayalindeki düğünün nasıl olduğunu anlamaya çalışır ve ona göre bir play list hazırlar.
 
Düğünlerdeki otopark sorunu da büyüktür. Bazen düğün mekanına gelen davetliler fahiş otopark ücretleri ödemek zorunda kalırlar ve bunu dile getirirler.  Bazen de düğün mekanına gelirler fakat araçlarını bırakacak bir yer olmadığı için sokağa çekmek zorunda kalırlar. O sivri topuklar ile düğün alanına yürümek zorunda kalırken de topuklarını kırarlar ve düğüne girmeden söylene söylene geri dönerler. Bunun için otopark sorunun çözecek kişi organizasyon firmasıdır. Vale sistemi ile gelen misafirleri kapıda karşılar ve valeler araçları uygun yerlere park ederler. Ayrıca bu araçların gece boyunca güvenliğini de sağlarlar.  Otellerde otopark sorunu çok büyük problem değildir ama davetliler çok büyük otopark ücretleri ödememek zorunda kalabilir. Çift düğün sözleşmesini yaparken organizasyon firması ile ve otel ile konuşup otopark ücretinin de uygun bir hale getirilmesini istemesi veya ücretsiz olmasını istemesi hakkıdır.
Düğün organizasyonlarında daha bunun gibi birçok zorlukla ya da sıkıntıyla karşılaşabilirsiniz bu tür sorunlar ile karşılaşmamak için profesyonel bir organizasyon firmasından destek almanızda çok fayda var.
 
En güzel düğünün sizin düğününüz olması dileklerimle.

Gültekin Tepe
Organizasyon Firmaları Derneği Başkanı
 

Kaynak belirtilmeksizin alıntı yapılamaz.

İlginizi Çekecek Diğer Makaleler
Düğün Hazırlığına Nereden Başlamalıyım
Düğün
Sevda Rüzgari Nişanlılar
Kızgın Gelinler ve Resimleri